Windows RT w odwrocie. Nie wierzy w niego także Lenovo

Lenovo zaprzestaje sprzedaży konwertowalnego laptopa Yoga 11 działacego pod kontrolą systemu Windows RT. Ceny tabletów w wersji RT, na czele z Surface od Microsoftu, znacznie spadły. Według analityków to znak, że producenci rezygnują z urządzeń wyposażonych w okrojoną wersją systemu Microsoftu, który okazał się niewypałem.

System operacyjny Microsoftu o oznaczeniu RT to specjalnie przygotowana wersja z myślą głównie o tabletach wyposażonych w procesory ARM. Podstawowym interfejsem jest tutaj Modern UI, czyli kafelki. Klasyczny pulpit służy wyłącznie uruchamianiu kilku podstawowych aplikacji producenta, takich jak Paint czy Office. Windows RT nie pozwala na instalację żadnych programów spoza oficjalnego repozytorium, czyli sklepu Windows Store.

Microsoft miał jednak nadzieję, że Windows w takiej wersji znajdzie swoich zwolenników, a na tablecie kafelki wystarczą. Takie urządzenia jak Lenovo Yoga 11 nie są jednak wyłącznie tabletami, a tzw. hybrydami. Można ich używać nie tylko jak dotykowego tabletu, ale też jak klasycznego laptopa. Wygląda jednak na to, że Windows RT nie przekonał do siebie klientów i wolą oni podobne, ale droższe konstrukcje oparte już o architekturę Intela i klasyczny system Windows.

Lenovo to tylko jedna z wielu firm, które wycofują się z Windowsa RT, który najwidoczniej nie radzi sobie dobrze nawet na klasycznych tabletach. Sam Microsoft obniżył cenę Surface’a RT z 499 do 350 dolarów, a podobne produkty Della i Asusa spadły cenowo nawet poniżej 300 dolarów. Wedle analityków wycofywanie produktów i spadek cen to wyraźny sygnał, że Windows RT nie poradził sobie na rynku i jest porażką.