Windows Server 2003 kończy żywot 14 lipca 2015

Jak podał dziś oficjalnie Microsoft, Windows Server 2003 przestane otrzymywać wsparcie w połowie lipca 2015. Firmy używające tego systemu mają 98 dni na przeniesienie się na nowsze platformy.

Oczywiście Microsoft próbuje skłonić je do przejścia na Windows Server 2012 R2 lub Azure, co związane jest oficjalnie z chęcią zabezpieczenia użytkowników przed lukami w Server 2003 (nowe poprawki nie będą wydawane), ale jak zawsze w takich sytuacjach chodzi o zmuszenie do zakupu nowej produkcji, co świat już przerabiał gdy nadszedł koniec wsparcia dla Windows XP. Dla wielu biznesów bardziej niepokojący będzie fakt, że Visa i MasterCard nie będą współpracować z firmami używającymi przestarzałego Servera.

Windows Server 2003 kończy żywot 14 lipca 2015

Porady migracyjne Microsoftu (foto: oficjalna strona Server 2003)

Niektóre organizacje będą jednak mogły podpisać umowę o indywidualnym wsparciu i dla nich łatki oraz aktualizacje się znajdą - jednak w umowie ostatecznym celem będzie i tak migracja na świeższą wersję systemu. Według The Register koszt takiej indywidualnej obsługi wyniesie 600 dolarów (ok. 2 2300 pln) od serwera. Ciekawe, czy i tym razem ktoś obrazi się z tej okazji na Microsoft jak rząd chiński za brak kontynuowania wsparcia dla Windowsa XP. Według oficjalnych danych w samym rejonie południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku Windows Server 2003 używany jest przez 59,8% organizacji.

Zobacz również:

  • Duża zmiana w aktualizacjach systemów Windows