Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash

Przyszło nowe. Dziś o 18:00 czasu polskiego w Los Angeles odbędzie się ogólnoświatowa premiera systemu Windows Server 2008, zwanego często w skrócie "Windows 2008" albo roboczo "Longhorn". Oprócz niego zadebiutują też Visual Studio 2008 o roboczej nazwie "Orcas" i SQL Server 2008 ("Katmai"), który jednak oficjalnie pojawi się dopiero w II połowie bieżącego roku. Te trzy produkty wyznaczają plany Microsoftu na najbliższą przyszłość: stworzenie infrastruktury IT w przedsiębiorstwie ma być proste, szybkie i wygodne dzięki daleko idącej integracji wszystkich narzędzi. Wraz z premierą Windows Servera rusza też kampania "Better together" chwaląca współpracę systemu z Vistą. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy!

Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash
Najnowszą wersję Windows Server opisywaliśmy już w papierowych wydaniach PC Worlda - bazując głównie na kolejnych edycjach testowych - jednak z okazji światowej premiery warto do niej wrócić. W systemie starano się połączyć najlepsze cechy systemów biurkowych (łatwość obsługi, duża liczba kreatorów) oraz serwerowych (wysoka wydajność, kompatybilność ze skomplikowanymi konfiguracjami sprzętowymi). Żeby uczciwie go przedstawić, trzeba opowiedzieć i o jednych, i o drugich.

Angielskojęzyczna Wikipedia - której lekturę polecamy z czystym sumieniem - zaczyna od informacji, że Windows 2008 opiera się na tej samej bazie, co Service Pack 1 do Visty oraz że wykorzystano w nim m.in. nowy stos sieciowy. Dla stawiającego pierwsze kroki administratora ważniejsza jednak będzie liczba kreatorów ułatwiających dostosowanie systemu do warunków pracy, nawet jeśli profesjonaliści kręcą nosami widząc tego typu udogodnienia. Już w Windows Server 2003 uruchomienie witryny WWW ograniczało się do kilkunastu kliknięć. W Windows Server 2008 powinno być łatwiej, logiczniej i bez dziwnych komunikatów o błędach.

Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash

W Windows Serverze 2008 pojawił się ten sam Service Pack 1, który został udostępniony użytkownikom Visty.

Wersje

Dostępne edycje Windows Server 2008 można z grubsza podzielić na te, w których możliwa będzie współpraca z Hyper-V, oraz te, w których takowej nie przewidziano. W obu grupach występują wersje Web, Standard, Enterprise i Datacenter.

Samotnym żaglem jest tu odmiana przeznaczona dla procesorów Itanium, w której większość istotnych nowinek (nie licząc IIS7 i odmienionego menedżera zarządzania systemem) nie będzie dostępna. Wyraźnie widać, że Microsoftowi mocno ciąży utrzymywanie kompatybilności z procesorami Itanium Intela - korporacja najwyraźniej nastawiła się na obsługę procesorów ze świata kompatybilnego z x86-64.

Windows Server 2008: Core zamiast dodatków i PowerShell jako WinBash

Porównanie rozmaitych wersji Windows Server 2008 wraz z sugerowanymi cenami dla dystrybutorów.

W wypadku kompilacji x86 klasycznie już najmniejsze możliwości ma wydanie Web, do której - w porównaniu do edycji dla układów Itanium - dodano tylko tryb "Core". Jak łatwo zorientować się po nazwie, system przeznaczony jest do obsługiwania witryn WWW, natomiast nie może być stosowany do udostępniania plików, drukarek, aplikacji itd.