Windows Server - najbardziej stabilny?

Microsoft po cichu, w porównaniu do kampanii związanej z promocją Visty, udostępnił pierwszą publiczną wersję testową nowego systemu przeznaczonego do obsługi serwerów i stacji roboczych. Windows Server "Longhorn" to następca Windows 2003 i choć wygląda niemal tak samo jak Vista, to różni się od niej bardzo. Przede wszystkim - w przeciwieństwie do Visty, Longhorn nie jest żadną rewolucją, a raczej rozwinięciem i kontynuacją produktów serwerowych. Po premierze wersji finalnej znajdą się złośliwi komentatorzy, którzy stwierdzą, że nowy system to tak naprawdę kolejny pakiet serwisowy, za który trzeba będzie zapłacić niemałe pieniądze. Z drugiej strony logicznym krokiem jest wprowadzenie nowego produktu dla serwerów, które będą kontrolować komputery z Vistą.

Longhorn (to na razie kodowa nazwa) został od początku zaprojektowany jako system bezpieczny, stabilny i nie dla każdego. Cena tego produktu będzie (w zależności od wersji) zapewne czterocyfrowa a do tego należy doliczyć modernizację lub zmianę sprzętu. Na stronach Microsoftu poświęconych Longhornowi można przeczytać, że: Windows Vista i Windows Server "Longhorn" to systemy operacyjne następnej generacji, a każdy z nich z osobna oferuje swym użytkownikom znaczne korzyści biznesowe. Zastosowane razem, mogą przynieść dodatkowo rozszerzenie dotychczasowych możliwości w zakresie zarządzania, dostępności oraz szybkości komunikacji.

Start przypominający Vistę

Start przypominający Vistę

Do tego należy dodać nową jakość usług w obszarach takich jak: obsługa sieci komputerowej, zaawansowane funkcje zarządzania bezpieczeństwem, zdalny dostęp do aplikacji, scentralizowane zarządzanie rolami, narzędzia do monitorowania wydajności i niezawodności, klastry failover, wdrażanie systemu operacyjnego oraz systemu plików. Pozwala to na zwiekszenie elastyczności i dostępności, a także maksymalizuje stopień kontroli organizacji nad serwerami.