Windows Store zostanie otwarty w lutym 2012 r.

Windows Store to sklep z aplikacjami, który będzie stanowił kluczowy element nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Amerykańska firma otworzy go wraz z wydaniem bety Windows 8. Dojdzie to tego w lutym 2012 roku. Sklep ma oferować korzystne warunki finansowe dla deweloperów.

Windows Store

Twórcy Windows 8 szczegółowo opisali na blogu nową funkcję systemu, czyli jego sklep z aplikacjami (zwłaszcza tymi w stylu Metro). Microsoft zachęca deweloperów do Windows Store dwoma faktami. Po pierwsze obecnie jest około 500 mln pecetów z systemem Windows 7. To więcej niż łączna liczba wszystkich urządzeń z iOS, Mac OS i Androidem razem wziętych, a użytkownicy pecetów szybko powinni zaktualizować system do nowej wersji.

Druga zachęta dla deweloperów aplikacji to korzystne warunki finansowe. Mają oni otrzymać 70 proc. przychodów z nowych aplikacji. Jeśli będą się dobrze sprzedawały i osiągną przychody rzędu 25 000 dolarów, to ich twórcy będą otrzymywać 80 proc. pieniędzy, które wygeneruje sprzedaż aplikacje.

Dostępny w stu językach

Windows Store będzie dostępny we wszystkich językach wspieranych przez Windows, czyli w ponad stu. Czterdzieści największych światowych rynków będzie w swojej wersji sklepu miało również ceny podane w lokalnej walucie. Deweloperzy będą mogli tworzyć aplikacje na konkretny rynek lub lokalizować je i przeznaczać dla szerszego grona odbiorców.

Sklep Windows zostanie otworzony wraz z udostępnieniem wersji beta systemu Windows 8. Dojdzie do tego pod koniec lutego 2012 roku. Microsoft mówi, że podczas fazy beta wszystkie aplikacje będą darmowe. Firma ogłosiła też pierwszy konkurs na aplikacje, w którym deweloperzy będą mieli szanse na to, by ich aplikacja trafiła do sklepu już w fazie beta. Nowy system będzie dostępny na tabletach, komputerach przenośnych i stacjonarnych.

Poniżej materiał filmowy z oficjalnej prezentacji Windows Store.