Windows Treshold, czyli unifikacja systemów Windows Phone, Windows 8 oraz RT

Pojawiły się nowe spekulacje na temat projektu Microsoftu o nazwie Treshold. Jeśli im wierzyć, to w przyszłości zupełnie zniknie dotychczasowy podział na systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych, urządzeń przenośnych takich jak smartony, tablety i laptopy oraz… konsoli Xbox. Wszystkimi sprzętami ma zarządzać jeden system Windows, a wykorzystywany interfejs ma być zależny od wielkości ekranu urządzenia.

Obecnie Microsoft rozwija kilka różnych systemów operacyjnych jednocześnie. Dla komputerów i laptopów przeznaczony jest główne wydanie Windows 8, dla tabletów Windows RT, smartfony mają Windows Phone, a Xbox swój własny OS oparty o wydanie desktopowe. Chociaż wszystkie korzystają w mniejszym lub większym stopniu z interfejsu kafelkowego, to korzystanie z takiej samej aplikacji na różnych typach urządzeń jednocześnie nie jest jeszcze możliwe.

Wygląda jednak na to, że Microsoft planuje zmiany w swoim portfolio, a w przyszłości będziemy mieć tylko jeden system operacyjny, który będzie dopasowywał interfejs w zależności od wielkości ekranu urządzenia, w którym zostanie zainstalowany. W ramach projektu Treshold typowo dotykowy interfejs smartfonów i małych tablety, czyli sprzętów mobilnych o przekątnej ekranu do ośmiu cali ma wyglądać tak, jak dziś w urządzeniach z Windows Phone.

Zobacz również:

  • Windows 11: jak już teraz mieć Google Play Store?
  • Można się rozejść - nawet 10-letnie komputery jednak z aktualizacjami Windows 11 [AKTUALIZACJA]
Windows Treshold, czyli unifikacja systemów Windows Phone, Windows 8 oraz RT

W przypadku tabletów i komputerów z ekranami o przekątnych od 10 do 30 cali interfejs ma być zbliżony do tego, który znamy dziś z systemu Windows 8.1 i RT, ale bardziej nastawiony na obsługę myszą i klawiaturą, niźli dotykiem. Do rodziny Windows ma dołączyć też obsługa głosowa dla urządzeń o kilkudziesięciocalowych ekranach, czyli telewizorów podłączonych do Xboksa.

Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie projekt Microsoftu o nazwie Treshold to tylko plotki. Czy jest w nich ziarno prawdy dowiemy się w przeciągu kilku najbliższych lat.

źródło: msftnerd.tumblr.com