Windows Update szpieguje?

Mechanizm Windows Update, odpowiedzialny za pobieranie i instalowanie uaktualnień oraz patchów dla systemów z rodziny Windows gromadzi i przesyła do Microsoftu więcej informacji, niż jest to niezbędne do jego działania.

Windows Update szpieguje?
Nowy, bardziej "wszechstronny" Windows Update działa od niedawna - dziennikarze niemieckiego serwisu tecChannel zaznaczają, że jeszcze do niedawna po zakończeniu pobierania i instalowania uaktualnień wyświetlany był komunikat, że proces został wykonany został "bez przesyłania żadnych informacji do Microsoftu". To się jednak skończyło - komunikatu już nie oglądamy.

Okazało się za to, podczas działania Windows Update dane przesyłane są nie tylko z Microsoftu do uaktualnianego komputera - pewne dane przesyłane są również na serwer firmy. Dociekliwi Niemcy odkryli, iż dane te zawierają m.in. listę aplikacji zainstalowanych na komputerze (również producentów innych niż Microsoft) oraz dokładny spis zamontowanych w nim urządzeń. Zdaniem autorów wspomnianego tekstu, stanowi to istotne naruszenie prywatności użytkowników.

Zobacz również:

  • Czwarta fala pandemii: Nowe obostrzenia z powodu koronawirusa (Aktualizacja 07.12.21r.)

Więcej informacji:

http://www.tecchannel.de/betriebssysteme/1126/index.html