Windows Vista Capable - proces, którego mogło nie być

Windows Vista Capable - wielki zamęt

Windows Vista Capable - proces, którego mogło nie być

Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie pewien drobny problem. Wprowadzając nowe programy certyfikacyjne Microsoft udostępniał jedynie niestabilne, przedpremierowe wydania systemu Windows Vista. Testując coś w wersji beta, nie można mieć gwarancji, że w edycji ostatecznej wszystko będzie działało identycznie.

Stąd też wzięło się drugie logo: "Windows Vista Capable". Aby je zdobyć, nie trzeba było niczego testować. Wystarczało posiadanie uprawnień do stosowania symbolu "Designed for Windows XP" lub "Designed for Windows XP x64 Edition".

Sprzęt powinien ponadto być wyposażony w nowoczesny procesor, kartę graficzną obsługującą DirectX 9 i przynajmniej 512 MB pamięci RAM. Jak jednak analitycy ostrzegali od samego początku, należało pamiętać, że maszyny z nowym logo będą miały wystarczającą moc obliczeniową do uruchomienia edycji najbardziej podstawowej, czyli Windows Vista Home Basic. Logo "Windows Vista Capable" nie dawało gwarancji poprawnego działania Visty Ultimate czy Home Premium, a w szczególności - interfejsu Aero.

Tego samego interfejsu Aero, który stał się głównym koniem pociągowym następcy Windows XP. Nie licząc, ma się rozumieć, wybuchów w Saperze.

"Capable" to nie "designed for"

Jednak nie wszyscy zrozumieli, że "capable" (ang. zdolny, dysponujący wystarczającą mocą) to nie to samo, co "ready" (ang. gotowy na ...). Specjalista od marketingu, który wymyślił hasło "Windows Vista Capable", musiał czuć się dumny. Nie zdradził użytkownikom, że komputer jest niepełnowartościowy, a jednocześnie zagwarantował im kompatybilność z Vistą.

Windows Vista Capable - proces, którego mogło nie być

Flip 3D - bez sterowników kompatybilnych z WVDDM ani rusz

Niestety, podczas kampanii reklamowej następcy Windows XP kładziono olbrzymi nacisk na interfejs Aero, mechanizm Flip 3D i zintegrowane funkcje multimedialne (Windows Media Center). Kto kupował komputer tuż przed premierą systemu, chciał mieć pewność, że te wszystkie wspaniałe błyskotki zadziałają u niego bez żadnych zgrzytów.

Dlatego sprzęt "Windows Vista Capable" cieszył się (niezasłużoną) popularnością.