Windows Vista RTM - wersja ostateczna czy do poprawki?

Podsumowanie

Choć o Windows Viście pisaliśmy już wielokrotnie, dopiero teraz nadszedł czas na testy z prawdziwego zdarzenia. Zaczną się benchmarki, badania bezpieczeństwa na szeroką skalę... Jedno jest pewne: Microsoft wykonał swoją robotę i zrobił najbezpieczniejszy możliwy - a jednocześnie oferujący wygodę i gwarantujący prostotę użytkowania - system na miarę zagrożeń poznanych w czasie obecności na rynku Windows XP. Teraz nadszedł czas na baczną obserwację świata przestępczego.

Windows Vista RTM - wersja ostateczna czy do poprawki?

Google nie chciało dłużej czekać: wyszukiwarka SearchMash pod względem wyglądu bardzo przypomina Live.com, czyli podstawowy serwis wyszukiwawczy w Windows Viście

Co do postawionego na początku materiału pytania: wbrew wcześniejszym obserwacjom Vista nie ma przesadnie dużych wymagań sprzętowych. System zadowoli się już 512 MB pamięci RAM i procesorem z zegarem 1000 MHz (włączony motyw "glassopodobny"). Przy klasycznym interfejsie zapotrzebowanie na moc CPU jeszcze spada - po obniżeniu w notebooku częstotliwości procesora do 600 MHz praca w Viście nie była może specjalnie efektywna, ale przesadnie niewygodna również nie.

Z drugiej strony Windows XP SP2 zdominował rynek komputerów osobistych: system jest szybki, bezpieczny, doskonale sprawdza się w swej roli i, co bardzo ważne, ma lepszy stosunek możliwości do ceny - dotyczy to szczególnie rozdźwięku między Windows XP Home i Vista Home Basic.

Można się zatem spodziewać, że poprzednik Visty będzie znikał z rynku jeszcze wolniej niż Windows 98. O ile, oczywiście, Microsoft nie zdecyduje się na dramatyczne cięcia w rodzaju przedwczesnego zakończenia okresu świadczenia pomocy technicznej...