Windows Vista RTM - wersja ostateczna czy do poprawki?

Oto jest: Windows w wersji 6.0, czyli Vista. Jeśli wierzyć numerom, różnica między nim a Windows XP (NT 5.1) powinna być dużo większa niż między Windows XP (NT 5.1) i Windows 2000 (NT 5.0). Z drugiej strony Microsoftowi trudno będzie przeskoczyć marketingowe akcje, które towarzyszyły premierze kolorowego, przyjemnego dla oka i przyjaznego użytkownikowi Windows eXPerience. Nawet Steve Ballmer zgodził się, że największym konkurentem nowej wersji Windows nie jest wcale Linux ani Mac OS X, tylko właśnie Windows XP. Czy to prawda? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Windows Vista RTM - wersja ostateczna czy do poprawki?
Dzięki uprzejmości polskiego oddziału Microsoftu uzyskaliśmy do testów system Windows Vista w wersji 6.0 (build 6000), czyli Vistę RTM, którą oficjalnie zaanonsował ósmego listopada Jim Allchin. Jak się dowiedzieliśmy, "Ready-To-Manufacture" zwykle oznacza, że obraz płyt jest gotowy, jednak zanim ostatecznie trafi do replikatora i tłoczni może ulec jeszcze minimalnym modyfikacjom. My będziemy bezlitośni: po latach przyglądania się kolejnym edycjom testowym traktujemy tę wersję jak ostateczną. W końcu ma być to system, którego użytkownicy będą używać przez najbliższe kilka lat i który prędzej czy później zdominuje rynek desktopów wypierając z niego ostatecznie Windows XP.

Windows Vista RTM - wersja ostateczna czy do poprawki?

Windows Vista 6.0 build 6000

"Vista" czyli... co?

Z premierą ostatecznej edycji nadszedł czas na ostateczne objaśnienia i wyprostowanie kilku zafałszowań, które z lubością powtarzały portale internetowe w Polsce i na świecie. Nawet autor niniejszego tekstu dał im się zwieść - najwyższa pora uderzyć się w piersi.

Windows Vista RTM - wersja ostateczna czy do poprawki?

Centrum Powitalne tuż po instalacji systemu

Przede wszystkim: wielokrotnie pisaliśmy tu o angielskim słowie "vista" najczęściej tłumacząc je jako "horyzont". Jednak tak naprawdę znaczenie słowa jest nieco inne - "vista" pochodzi od łacińskiego "vedere" i oznacza widok, perspektywę, odległy obraz ukazujący się między rzędami budowli. To nie koniec. "Vista" może być też nazwą wnikliwego spojrzenia w przyszłość, intuicji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: