Windows Vista Release Candidate 1 już za tydzień?

Wszystko wskazuje na to, że tym razem premiera systemu Windows Vista się nie opóźni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że już za tydzień (5 września) udostępniona zostanie wersja RC1 (Release Candidate 1) Visty. Oficjalnie Microsoft twierdzi, że z RC1 będzie można zapoznać się pod koniec września.

Release Candidate to niemal ukończone wersje oprogramowania. Z uzyskanych informacji wynika, że Microsoft nie wyklucza powstania wersji RC2, ale wszystko będzie zależało od tego, ile ewentualnych błędów zostanie znalezionych w RC1.

Zdaniem Joe Wilcoxa z Jupiter Research pojawienie się RC2 jest możliwe. Jeśli będzie to ostatnia wersja testowa, to nawet wtedy Microsoft będzie w stanie dotrzymać wyznaczonego terminu i w listopadzie na rynek trafi nowy OS w wersji dla klientów biznesowych, a w styczniu - dla indywidualnych. Jeśli jednak konieczne okaże się przygotowanie edycji RC3 to, zdaniem Wilcoxa, "nie ma mowy" by koncern dotrzymał terminu premiery.

Wilcox opiera swoje analizy na historii Windows XP. W przypadku poprzedniego systemu pomiędzy RC1 a oficjalną premierą upłynęły dwa miesiące.