Windows Vista Service Pack 1 tuż tuż

Kopiowanie plików: widać poprawę

W laboratorium PC Worlda przed i po instalacji SP1 zostały wykonane różne testy wydajności. Pierwszy dotyczył kopiowania plików i polegał na trzykrotnym skopiowaniu 1,9 GB danych (562 pliki JPG) z karty pamięci Kingston SD o pojemności 2 GB. Vista bez SP1 wykonała to zadanie w 384 sekundy, a po zainstalowaniu SP1 zajęło jej to 348 sekund, czyli o 36 mniej. Daje to ok. 9-procentowe przyspieszenie. Nie jest to powalająca różnica, ale z pewnością zauważysz poprawę podczas kopiowania plików. Jednak nie wszyscy w swoich testach odnotowali szybsze kopiowanie plików. Redaktorzy serwisu Cnet zauważyli, że poprawił się czas kopiowania plików z jednej partycji na drugą na tym samym twardym dysku. Natomiast pogorszył się czas odczytu i zapisu plików na zewnętrznym dysku twardym.

My również sprawdziliśmy wydajność pakietu Service Pack 1 dla Visty w wersji RC Refresh 2 (KB936330), która ostatecznie stała się wydaniem RTM. Doszliśmy do równie niejedoznacznych wniosków, co nasi koledzy z USA. Instalacja zbioru łat czasem przyspiesza, a czasem spowalnia system Windows.

Wyniki są o tyle zaskakujące, że zwykle to PCMark05 mocniej reaguje na instalację Service Packa. 3DMark06 albo nie "zauważa" aktualizacji systemu, albo rejestruje minimalne wahania. W przypadku SP1 było inaczej: na platformie z procesorem Core Duo (Vista 32-bitowa) zwiększyła się ogólna wydajność Windows (zmniejszyło się jego obciążenie?), ale różnica w szybkości przetwarzania 3D była minimalna.

Tymczasem maszyna z procesorem Pentium D 805 i 64-bitową Vistą wyraźnie zwolniła w operacjach 3D. Jedynym składnikiem, który możemy podejrzewać o tak szkodliwe działanie, jest dodatkowa warstwa Direct3D zapewniająca kompatybilność z DirectX 10.1. Problem w tym, że zainstalowana w komputerze karta graficzna nie obsługuje nawet DirectX 10, nie wspominając już o jego następcy.

Wielu testerów donosiło o szybszej pracy Visty SP1 w sieci. W naszym laboratorium dostrzegliśmy lekkie przyspieszenie kopiowania plików przez LAN, ale otrzymywane przez nas wyniki były dość niejednoznaczne.