Windows Vista Service Pack 2 (SP2) - beta już w środę

Na oficjalnym blogu Microsoftu pojawiła się informacja o pakiecie Service Pack 2 do systemu Windows Vista. Pierwsza beta ma się pojawić już w najbliższą środę, data oficjalnego wydania SP2 ma być zależna od jej jakości i głosów użytkowników.

Pierwszy (i zarazem ostatni) pakiet łat i poprawek do systemu Windows Vista - czyli Service Pack 1 - został udostępniony w kwietniu bieżącego roku. Szybkość jego działania nie zachwycała, choć Microsoft rozwiązał w nim kilka istotnych problemów, w tym kwestię wolnego kopiowania plików przez sieć.

Pierwsza beta zestawu Service Pack 2 ma się pojawić w przyszłą środę, 29 października. Zostanie ona udostępniona niewielkiej grupie klientów zapisanych do programu TAP (Technology Adoption Program).

W pakiecie pojawią się dotychczas opublikowane łaty poprawiające stabilność, wydajność i kompatybilność z aplikacjami. Znajdzie się w nim m.in. Windows Search 4.0, 2.1 Feature Pack (moduł kompatybilności z Bluetooth 2.1), moduł nagrywania płyt Blu-ray bezpośrednio z poziomu Eksploratora Windows oraz mechanizm Windows Connect Now ułatwiający konfigurację sieci Wi-Fi. Pojawi się też obsługa systemu plików exFAT z godzinami podawanymi z użyciem UTC, co ma ułatwiać synchronizację danych na komputerach w różnych strefach czasowych.

Jak deklarują deweloperzy, programy napisane z użyciem publicznie dostępnych API działające w systemach Windows Vista i Vista SP1 będą funkcjonować poprawnie również w systemie Windows Vista SP2.

Data publikacji ostatecznej wersji SP2 ma zostać podana dopiero po zebraniu opinii użytkowników.

Dodatkowe informacje: "Windows Vista Service Pack 2 Beta" (w języku angielskim)