Windows Vista - "Wcześniejsze wersje" obok Kosza?

System Windows Vista wyposażony będzie w nowe narzędzie, które ułatwić ma użytkownikom odzyskiwanie przypadkowo skasowanych danych oraz nadpisanych plików. Mowa tu o opcji "Previous Versions" ("Wcześniejsze wersje"), która pozwoli użytkownikowi na korzystanie z kilku wersji danego pliku, różniących się czasem modyfikacji.

Zasadę działania nowego narzędzia najlepiej widać na załączonej grafice. Najprościej rzecz ujmując, użytkownik Windows Vista będzie mógł otworzyć nie tylko najnowszą wersję każdego pliku (np. kilkając go dwukrotnie), ale także, za pośrednictwem menu Właściwości, wyświetlić listę dostępnych wcześniejszych wersji danego dokumentu i otworzyć (a także skopiować lub przywrócić) którąś z nich.

Windows Vista - "Wcześniejsze wersje" obok Kosza?

Menu opcji "Wcześniejsze wersje"

Taki mechanizm ma, zdaniem Microsoftu, pomóc na przykład w sytuacji, gdy użytkownik przypadkowo usunie z pliku ważne dane i zapisze zmiany w nim. Nową opcję będzie można wyłączyć (w menu System Protection) - aczkolwiek domyślnie ma ona być włączona.

Warto również przypomnieć, iż Microsoft poinformował niedawno, że w systemie Windows Vista znajdzie się znane z Windows XP i Windows Server 2003 narzędzie Przywracanie systemu.

Więcej informacji na temat "Previous Versions" znaleźć można na stronie Microsoftu.