Windows Vista - czarny koń Microsoftu

Nowy system operacyjny Microsoftu - Windows Vista - pojawi się na rynku dopiero za kilkanaście miesięcy, jednak już pierwsza wersja testowa sprawia wrażenie, że cały projekt nabiera galopu. My już dziś prezentujemy nowy interfejs i funkcje systemu, do niedawna znanego pod nazwą roboczą Longhorn. Wśród ciekawych nowości znalazło się m.in. przebudowane i prawie całkowicie czarne Menu Start, zmieniony Eksplorator, zaawansowane funkcje kontroli rodzicielskiej i oczywiście nowa przeglądarka internetowa - Internet Explorer 7.0.

Windows Vista - czarny koń Microsoftu
Instalacja Visty nie będzie sprawiała problemów nawet laikowi - wszystkie okna dialogowe znane z poprzednich wersji systemu zostały zredukowane do zaledwie dwóch - instalator prosi o zaakceptowanie umowy licencyjnej i podanie klucza produktu. Opcjonalnie można wybrać partycję, na której mają być umieszczone nowe 'okna'. Instalacja jest bardzo powolna, jednak nie wymaga obecności i ingerencji ze strony użytkownika. Można wreszcie zostawić włączony komputer na noc, a rano sprawdzić czy wszystko w porządku.

Fontanny i wodotryski

Pierwsze wrażenie po zalogowaniu się do systemu to... oszołomienie - ilość efektów, przejść, kolorów - czyli tzw. wodotrysków - jest ogromna. Użytkownicy korzystający z klasycznego wyglądu pulpitu mogą być do tego stopnia zagubieni, jak w przypadku uruchomienia dystrybucji linuksa (np. Aurox).

Windows Vista - czarny koń Microsoftu

Oto nowa Vista w całej okazałości

Menu Start stało się jednym oknem. Nie ma więc po kolei rozwijanych kart typu Programy-Akcesoria-Narzędzia Systemowe. Wszystkie są dostępne od razu po lewej stronie. Oczywiście, nie zrezygnowano całkowicie z poprzednich rozwiązań - są takie foldery jak Dokumenty, Obrazy, Muzyka, Gry, Komputer, Panel Sterowania. Zmiana jest o tyle dobra, że nie trzeba wielokrotnie przesuwać kursora, aby dostać się do bardziej ukrytych programów lub narzędzi systemowych. W trakcie korzystania z systemu można wybrać pomiędzy najczęściej używanymi aplikacjami a wszystkimi zainstalowanymi programami. Podobnie jak w Windows XP, można przełączyć Menu Start do klasycznego trybu wyświetlania.

Windows Vista - czarny koń Microsoftu

Czy IE 7 pokona swoich konkurentów - Operę i Firefoksa?

Internet Explorer 7 to długo zapowiadana i odmłodzona wersja przeglądarki internetowej, która wciąż cieszy się ogromną popularnością. W nowej edycji mamy opcję otwierania kilku stron internetowych w jednym oknie (funkcja znana m.in. z Opery i Firefoksa), poprawione zabezpieczenia przed phishingiem, ochronę przed szkodliwymi programami (spyware, wirusy, konie trojańskie). Usprawniono również przeglądanie stron internetowych i usprawniono interfejs. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać w materiale pt. "Internet Explorer 7.0 Beta 1 w akcji".

Eksplorator to również podstawowe narzędzie systemu Windows. Każdy przynajmniej kilka razy w ciągu dnia korzysta z jego funkcji. W nowej odsłonie został poważnie przebudowany i tutaj, naszym zdaniem, zmiany są najbardziej przyjazne dla użytkownika, choć będą wymagały zapewne poświęcenia kilku godzin na ćwiczenia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: