Windows Vista - już jest

Windows Vista oficjalnie zadebiutował w Polsce, co prawda na razie wyłącznie w świecie korporacji korzystających z licencji wielostanowiskowych. Równolegle z Vistą Business na rynek wprowadzono Microsoft Office System 2007.

Warto wspomnieć, że poprzednie jednoczesne wprowadzenie systemu Windows i pakietu Office miało miejsce ponad 10 lat temu, przy okazji premiery Windows 95 i Office 95. Vista i nowy Office już trafia do korporacji, a niemal równocześnie, bo w drugim tygodniu grudnia pojawi się Microsoft Exchange Server 2007. Naszych czytelników zapewne najbardziej interesuje data premiery konsumenckich, polskich wersji Windows Vista i Microsoft Office 2007 - potwierdzają się informacje, że te wersje dostępne będą w pierwszym kwartale 2007 roku.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się także, że w sprzedaży pojawią się specjalne licencje Windows Vista i Office 2007 dla użytkowników domowych, atrakcyjne cenowo, ale nie pozwalające na komercyjne wykorzystanie produktów. To pewne rozszerzenie znanych dzisiaj licencji "edukacyjnych" - tym razem po prostu nie trzeba będzie udowadniać, że jest się uczniem, studentem czy nauczycielem.

O Windows Vista i Microsoft Office 2007 pisaliśmy już wiele (zobacz m.in. specjalny wątek), a sam fakt premiery korporacyjnej nie przynosi wiele nowych informacji o możliwościach i narzędziach nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Warto natomiast krótko wymienić ciekawe nowości w Exchange Server 2007: nowa wersja tego oprogramowania ma przede wszystkim centralizować komunikację wewnątrz firmy, umożliwiać wszystkim pracownikom, niezależnie od miejsca przebywania i sposobu łączenia się z siecią firmową, dostęp do wszelkich zasobów i innych pracowników.

Ciekawie prezentują się narzędzia dostępu do zasobów firmy przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Wystarczy najprostszy telefon komórkowy, bo Exchange Server 2007 wprowadza pełną obsługę głosową: można nie tylko odsłuchać pozostawione na serwerze wiadomości głosowe, ale też np. sprawdzić spotkania zapisane w kalendarzu - bez dotykania klawiatury, z wykorzystaniem wbudowanych w Exchange Server 2007 funkcji rozpoznawania głosu.