Windows Vista narusza prawo?

Nowa nazwa najmłodszego dziecka w rodzinie systemów operacyjnych Microsoftu, Vista, może już wkrótce stać się przyczyną pozwu o naruszenie praw do znaku towarowego. Nad jego wytoczeniem zastanawia się kierownictwo firmy Vista Inc., zajmującej się m.in. dostarczaniem usług informatycznych. Co ciekawe, Vista Inc. również ma siedzibę w Redmond...

Oficjalna nazwa systemu, znanego dotychczas pod nazwą kodową "Longhorn", została ogłoszona w miniony piątek - informowaliśmy o tym w artykule "Umarł Longhorn - niech żyje Vista!". John Wall, prezes Vista Inc. oświadczył, że jego firma "rozważa wszystkie możliwości" ewentualnego wystąpienia przeciw Microsoftowi właśnie z powodu wyboru nazwy dla nowego OS-a. Jego zdaniem, wybór ten może naruszać prawo do znaku towarowego jego firmy i wprowadzić zamieszanie wśród klientów usług oferowanych przez Vista Inc.

"Jeśli ludzie będą nazywać nowy system 'Windows Vista' - żaden problem. Ale jeśli będą nazywać go 'Vista', będzie to mylące", uważa Wall.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]

Prezes Vista Inc. zapowiedział również, że firma będzie analizować ruch na swojej witrynie w sieci dostępnej pod adresemhttp://www.vista.com , aby określić, jak wyrażenie "Windows Vista" wpłynie na zachwanie jej klientów. Jeśli wzrost ruchu będzie jednoznacznie związany z nazwą systemu operacyjnego (np. jeśli użytkownicy będą wchodzić na stronę firmy przez wyszukiwarkę), jej kierownictwo podejmie kroki prawne.

Vista Inc, w sądzie może mieć o tyle ułatwione zadanie, że zarówno ta firma, jak i Microsoft, działają w tej samej branży IT.

Ponadto istnieją przynajmniej dwie firmy produkujące oprogramowanie, noszące nazwę Vista Software (ich produkty stanowią uzupełnienie rozwiązań giganta z Redmond). Ich prezesi uważają jednak, że wprowadzenie nowej nazwy systemu tylko pomoże im w interesach. Anthony Carrabino, założyciel i prezes jednej z tych firm, mającej siedzibę w Kalifornii, powiedział, że "nie mógłby być szczęśliwszy" z powodu wyboru Microsoftu - jego firma produkuje systemy baz danych o nazwie Vista DB, przeznaczone specjalnie dla deweloperów Windows. Witryna jego firmyhttp://www.vistasoftware.com od piątku zanotowała czterokrotny wzrost liczby odwiedzin...

Przypomnijmy, że w 1998 r. Microsoft zapłacił firmie Synet, dostawcy usług internetowych, 5 mln USD za prawo do używania nazwy "Internet Explorer" - dostawca zastrzegł tę nazwę jeszcze w 1995 r.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: