Windows Vista - nowa wersja, nowe możliwości

W najbliższych dniach Microsoft zamierza udostępnić kolejną wersję testową (CTP - Community Technology Preview) systemu Windows Vista - informuje magazyn The Microsoft Watch. Będzie to prawdopodobnie build 5270, wyposażony w sporo nowych, ciekawych funkcjonalności - m.in. opcje przydatne dla użytkowników komputerów Tablet PC, innowacje w zakresie interfejsu oraz filtr treści nieodpowiednich dla małoletnich użytkowników systemu. Niestety, wciąż nie wiadomo, kiedy Microsoft udostępni drugą wersję beta Visty - wedle wcześniejszych zapowiedzi, miało to nastąpić jeszcze w tym roku, jednak prawdopodobnie będzie trzeba na nią poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Windows Vista - nowa wersja, nowe możliwości

Serwis The Microsoft Watch informuje również, że oprócz wymienionych powyżej innowacji, w najnowszym, testowym wydaniu Windows Vista (dostępnym m.in. dla partnerów Microsoftu) pojawi się nowe narzędzie do defragmentacji dysków. Do systemu zostanie również wbudowany program Windows Defender (narzedzie antyspyware'owe, do niedawna znane pod nazwą Windows AntiSpyware).

Spodziewane właśnie wydanie testowe to tzw. CTP, czyli Community Technology Preview. Jest to wersja testowa, której zadaniem jest zaprezentowanie testerom (głównie partnerom Microsoftu) jaki jest stan prac nad produktem, jakie nowe narzędzia się w nim pojawiły itp. CTP w znaczący sposób różni się od oficjalnej wersji beta danego produktu. Beta jest znacznie stabilniejsza i przeznaczona dla mniej zaawansowanych użytkowników. W przypadku systemu Windows Vista Microsoft stara się udostępniać wersje CTP co miesiąc - nie zawsze jednak się to udaje (w listopadzie takiego wydania nie było).

Windows Vista - nowa wersja, nowe możliwości

Jedną z nowości w systemie Windows Vista ma być m.in. 11. wersja odtwarzacza Windows Media Player

Z niepotwierdzonych przez Microsoft informacji wynika, że udostępnienia kolejnej wersji CTP Windows Vista należy się spodziewać dziś lub jutro - w pierwszej kolejności trafi ona do współpracujących z koncernem producentów sprzętu i oprogramowania. Wkrótce później dostęp do niej powinni uzyskać również inni testerzy. Na razie nie jest jeszcze pewne, który build systemu uzyska status oficjalnej wersji CTP - z informacji zdobytych przez The Microsoft Watch wynika, że najprawdopodobniej będzie to 5270 (co prawda niektórzy testerzy widzieli już build 5276, ale Microsoft raczej nie zdecyduje się na przekazanie tak "świeżej" wersji testowej do zewnętrznych testów).

Co nowego?

Jak już wspomnieliśmy, w grudniowym wydaniu CTP powinno pojawić się sporo ciekawych innowacji. Oprócz opcji dla użytkowników tabletów PC, kontroli rodzicielskiej, nowego defragmentatora oraz wbudowania do systemu programu antyspyware'owego, w kolejnej wersji testowej znajdzie się również prawdopodobnie nowe narzędzie służące do modyfikowania ustawień interfejsu i monitora - "Personalize Windows" (ma ono w Windows Vista zastąpić znane z wcześniejszych wersji Okien menu "Właściwości: Ekran"). Wraz z nim użytkownicy otrzymają szereg nowych narzędzi do modyfikowania wyglądu systemu.

Wiadomo również, że od kilku tygodni nad nowymi rozwiązaniami intensywnie pracują deweloperzy odpowiedzialni za wbudowany do systemu Windows Vista Firewall - być może tworzone przez nich narzędzia również znajdą się w grudniowym wydaniu testowym (mowa tu m.in. o filtrowaniu pakietów wychodzących oraz wsparciu dla protokołu IPv6).

Vista - zmiany, zmiany

Warto może w tym miejscu wspomnieć o innych - zapowiedzianych w ostatnim czasie - innowacjach, jakie Microsoft zamierza wprowadzić do systemu Windows Vista. Koncern już od dawna zapowiada, że chce znacząco usprawnić mechanizmy związane z bezpieczeństwem (potwierdzają to m.in. wspomniane nowości wprowadzane do firewalla). Kwestiom związanym z bezpieczeństwem nowego systemu poświęcona była m.in. listopadowa konferencja IT Forum w Barcelonie. Podczas niej przeprowadzono szereg zamkniętych spotkań ze specjalistami ds. bezpieczeństwa, podczas których prezentowano im nowe narzędzia zabezpieczające, wchodzące w skład systemu Windows Vista.

Ich uczestnikom co prawda zabroniono dzielenia się szczegółowymi informacjami na ten temat, ale z ich pierwszych opinii można było wnioskować, że koncernowi udało się stworzyć naprawdę bezpieczny system operacyjny.... "Rzeczywiście, kwestie bezpieczeństwa Visty potraktowano bardzo poważnie. Wydaje się, że system będzie znacznie bezpieczniejszy od swoich poprzedników - aczkolwiek należy pamiętać, że każde zabezpieczenia da się złamać" - powiedział po jednym z takich spotkań Marcus Murray z firmy TrueSec AB. Murray nie zdradził niestety żadnych szczegółowych informacji na temat innowacji Microsoftu - uczestnicy spotkań zobowiązali się do zachowania tajemnicy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym tekście "Vista - bezpieczeństwo na tapecie"

System Windows Vista ma również być wyposażony w obsługę standardu DVD następnej generacji - będzie to opracowany przez Toshibę i NEC-a format HD DVD (przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że lepiej niż konkurent - Blu-Ray - odpowiada on potrzebom użytkowników komputerów PC). Ciekawą innowacją jest również narzędzie o nazwie Restart Manager, które ma ułatwić proces aktualizacji systemu poprzez zmniejszenie liczby ponownych uruchomień peceta. Zadaniem Restart Managera ma być przede wszystkim restartowanie usług oraz wstrzymywanie i wznawianie procesów w taki sposób, aby użytkownik nie był zmuszany do ponownego uruchamiania komputera (szerzej na temat tej technologii pisaliśmy w tekście "Restart Manager - klucz do sukcesu Windows Vista?")

Kiedy beta 2?

W grudniu miała zostać udostępniona druga oficjalna wersja beta systemu Windows Vista (czyli wydanie testowe, przeznaczone dla znacznie szerszego niż CTP grona testerów). Microsoft co prawda nigdy oficjalnie tego nie zadeklarował, jednak ten termin pojawił się wielokrotnie - m.in. w ujawnionej korespondencji koncernu z parterami.

Wiadomo już jednak, że w tym roku druga beta na pewno się nie pojawi. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że termin jej udostępnienia podany zostanie najprawdopodobniej na początku przyszłego roku - czyli należy się spodziewać, że oczekiwanie potrwa jeszcze kilka miesięcy. Spekuluje się, że aby uniknąć opóźnienia premiery Visty (planowanej na koniec przyszłego roku), Microsoft zrezygnuje z udostępnienia jednej z zapowiadanych wersji RC. Release Candidate - czyli "kandydat na wersję finalną" - to wydanie testowe zawierające już wszystkie planowe funkcjonalności, udostępniane do testów jedynie w celu znalezienia wszelkich błędów.

Więcej informacji na temat kolejnych wydań testowych systemu Windows Vista można znaleźć w serwisie The Microsoft Watch oraz w naszej sekcji "Windows Vista - rewolucja w świecie okien".

Aktualizacja: 20 grudnia 2005 10:23

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Microsoft właśnie udostępnił grudniowe testowe wydanie CTP systemu Windows Vista. Status 'Community Technology Preview' uzyskał build 5270. Testowe wydanie pakietu dostępne jest ok. 500 tys. testerów z całego świata.