Windows Vista tańszy niż XP

Windows Vista taniej niż Windows XP? Niemożliwe? Wiele wskazuje jednak na to, że Microsoft wprowadzi do sprzedaży swój najnowszy system operacyjny taniej, niż obecnie sprzedaje jego poprzednika.

Vista, dawniej roboczo nazywana Longhornem (nadal wielu internautów używa tej nazwy), swoją premierę będzie miała najprawdopodobniej nie wcześniej niż w drugiej połowie 2006, oficjalnego cennika nie można więc się raczej spodziewać wcześniej niż za 8-9 miesięcy. Już teraz jednak, wielu specjalistów z branży szacuje, że pudełkowa wersja systemu kosztować będzie około 100 USD. Jest to znacznie mniej niż najtańsza wersja Windows XP - Home Edition (kosztująca około 145-160 USD). Wersje OEM mają być jeszcze tańsze.

Co może skłonić giganta z Redmond do takich ruchów? Serwis VistaKnowledge zauważa, że obniżka cen jest jedną z najskuteczniejszych sposobów na walkę z piractwem komputerowym (a płyty z Vistą będą niewątpliwie jednymi z nachętniej kupowanych pirackich płyt świata). Należy też dodać, że wysokie wymagania systemu, zmuszą użytkowników do zainwestowania w sprzęt i Microsoft może się obawiać, że klienci indywidualni zastanowią się dwa razy nim zdecydują się aktualizować sprzęt po to by jeszcze zapłacić krocie za OS.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Windows Vista - czarny koń Microsoftu

Więcej informacji: WindowsVista oraz VistaKnowledge


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: