Windows Vista w 7 smakach...

System Windows Vista dostępny będzie w 7 wersjach - informuje serwis Arstechnica.com. Wśród nich znajdzie się m.in. edycja Starter (odpowiednik dzisiejszego Windows XP SE), Home oraz zupełna nowość - Ultimate Edition.

Z informacji zdobytych przez dziennikarzy Arstechnica.com wynika, że Windows Vista (premiera systemu planowana jest na koniec przyszłego roku) dostępny będzie w następujących odmianach:

- Starter Edition - czyli okrojona z wielu funkcjonalności wersja, przeznaczona dla najmniej wymagających użytkowników. Podobnie jak w dostępnym dziś systemie Windows XP Starter Edition, również w Vista SE użytkownik będzie mógł uruchamiać jednocześnie najwyżej 3 aplikacje, ograniczone zostaną usługi sieciowe itp.

- Home Basic Edition - podstawowa wersja, przeznaczona dla większości użytkowników.

- Home Premium Edition - rozbudowana edycja domowa, wyposażona dodatkowo w zaawansowane narzędzia multimedialne - obsługę telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV), programy do rippowania i masteringu DVD.

- Professional Edition - wersja przeznaczona do pracy w środowisku korporacyjnym.

- Small Business Edition - wyposażona dodatkowo w narzędzia do back-upu danych.

- Enterprise Edition - wersja zintegrowana z Virtual PC, wyposażona m.in. w mechanizmy umożliwiające szyfrowanie danych.

- Ultimate Edition - ta edycja przeznaczona będzie dla najbardziej wymagających użytkowników domowych. Microsoft zamierza wyposażyć ją w m.in. narzędzia do optymalizacji gier, ułatwiony dostęp do internetowych serwisów muzycznych i filmowych.

Microsoft na razie nie potwierdza tych doniesień - warto jednak przypomnieć, że już wcześniej pojawiały się doniesienia, iż Longhorn (pod taką nazwą do niedawna znany był system Windows Vista) dostępny będzie właśnie w siedmiu wersjach. Pisaliśmy o tym w tekście "Longhorn w siedmiu smakach?".

Więcej informacji: Arstechnica.com.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: