Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych
-
- Mariusz Błoński,
- 27.12.2006, godz. 10:01
3. Korzystaj z systemu plików NTFS
Jeśli wciąż wykorzystujesz stary system plików o nazwie FAT32 to najwyższy czas przejść na NTFS. Jest on nie tylko bardziej wydajny i bezpieczny, ale daje do dyspozycji dodatkowe narzędzia, takie jak np. szyfrowanie zawartości czy kompresja folderów i dysków. Jedynym powodem dla którego należy pozostać przy FAT lub FAT32 jest konieczność dostępu do dysku z poziomu systemów Windows 98 lub starszych. By sprawdzić jaki system plików jest wykorzystywany na dysku, wystarczy dwukrotnie kliknąć na ikonę Mój komputer, następnie prawym klawiszem na ikonę dysku, który chcemy sprawdzić i wybrać polecenie Właściwości. W okienku, które się pojawi, oprócz innych użytecznych informacji, znajdują się też dane na temat systemu plików.
Jeśli okaże się, że jest to FAT lub FAT32, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. System plików można zmienić bez potrzeby formatowania dysku.

Zmieniamy system plików na NTFS.
Wybieramy w tym celu Start, a następnie Uruchom i wpisujemy polecenie cmd. Po kliknięciu OK lub naciśnięciu Enter pojawi się wiersz poleceń, który pozwala na zarządzanie Windows za pośrednictwem klawiatury. Wpisujemy tam komendę convert następnie naciskamy spację i wpisujemy literę dysku, na którym chcemy zmienić system plików. Po literze musi nastąpić dwukropek. Następnie znowu spacja i dalsza część polecenia, czyli /fs:ntfs. Jeśli na przykład chcemy zmienić system plików na dysku C: na NTFS, całe polecenie będzie wyglądało następująco: convert c: /fs:ntfs. Po naciśnięciu Enter komputer przystąpi do zmiany systemu plików.
4. Przydziel miejsce dla funkcji "Przywracanie systemu"
Funkcja Przywracanie systemu jest niezwykle przydatnym składnikiem systemu Windows. Jej zadaniem jest śledzenie i odwracanie zmian szkodliwych dla OS-u. Niejednokrotnie więc może uratować nas przed żmudnym przeinstalowywaniem Windows i uchronić dane przed utratą. Funkcja ta do poprawnego działania potrzebuje miejsca na dysku twardym, na którym zapisuje informacje potrzebne do odzyskania systemu. Użytkownik ma możliwość zdecydowania, jak wiele miejsca chce przydzielić tej funkcji.

Sam możesz zdecydować, ile przestrzeni dyskowej będzie zarezerowane dla Przywracania systemu.
Aby to zrobić należy prawym klawiszem kliknąć na znajdującą się na pulpicie ikonę Mój komputer, wybrać Właściwości i w okienku, które się pojawi, przełączyć się na kartę Przywracanie systemu. Tam wybieramy dysk, na którym chcemy przeprowadzić zmiany i klikamy przycisk Ustawienia. Następnie za pomocą suwaka przydzielamy odpowiednią ilość miejsca funkcji Przywracanie systemu i zatwierdzamy nasz wybór klikając OK kolejno w obu okienkach.