Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

5. Uwolnij dysk C:

Dysk C: na którym standardowo znajduje się system operacyjny, powinien przechowywać tylko te pliki, które właśnie na nim musza się znajdować. Wszelkie inne pliki i foldery powinny, o ile mamy taką możliwość, znajdować się na innych dyskach. Pamiętaj więc, żeby swoje dokumenty składować nie tam, gdzie system operacyjny. W miarę możliwość wszystkie programy instaluj również na innym dysku, niż C:

6. Zrezygnuj z hibernacji

Jeśli korzystasz z funkcji Hibernacja, która pozwala na szybsze uruchamianie Windows, pamiętaj o tym, że gdy system przechodzi w stan hibernacji, składuje wszystkie dane z pamięci RAM na dysku twardym w ukrytym pliku o nazwie hiberfil.sys. Zajmuje przy tym niemal tyle samo miejsca, ile pamięci operacyjnej posiada Twój komputer. Tak więc dla komputera wyposażonego w 512 megabajtów RAM system zarezerwuje, i to na dysku C:, 512 megabajtów.

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Wyłączamy Hibernację.

Jeśli zaczyna brakować miejsca na C: lub po prostu wiesz, że nie potrzebujesz Hibernacji - wyłącz ją. Wystarczy, że naciśniesz Start, Uruchom i wpiszesz komendę powercfg.cpl, a następnie naciśniesz Enter. Pojawi się okienko Właściwości: Opcje zasilania, w którym na karcie Hibernacja należy odznaczyć opcję Włącz hibernację.

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Do usunięcia z dysku zbędnych plików posłużyć może narzędzie "Oczyszczanie dysku".

7. Wyeliminuj śmieci

Najprostszym narzędziem do zachowania porządku na dysku jest "Oczyszczanie dysku". Znajdziemy je klikając Start i przechodząc do Programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe. Teraz wystarczy wybrać dysk, który chcemy oczyścić, i do dzieła.

8. Wyczyść dokładniej

Niestety, narzędzie Oczyszczanie dysku pomija pewne pliki tymczasowe. Jednak i temu można zaradzić. Otwór Notatnik lub inny edytor tekstu i napisz w nim: del /s /q c:\Documents and Settings\NAZWA UŻYTKOWNIKA\Local Settings\Temp*.*. W miejscu NAZWA UŻYTKOWNIKA wpisz nazwę swojego konta użytkownika, z którego korzystasz. Jeśli jej nie znasz bądź nie jesteś pewien, sprawdź ją klikając Start, Uruchom i wpisując znane nam już polecenie cmd. W linii poleceń, po C:\Documents and Settings zobaczymy właśnie nazwę użytkownika.

Gdy już odpowiednio wypełeś plik edytora tekstu zachowaj go pod dowolną nazwą z rozszerzeniem .BAT w dogodnym dla nas miejscu. Może to być więc np. czyszczenie.bat. Następnie przeciągnij plik, "chwytając" go lewym klawiszem myszy i przytrzymując do folderu Autostart (Start, Programy, Autostart). Wówczas przy każdym uruchamianiu Windows niepotrzebne pliki tymczasowe będą kasowane.

9. Usuwaj kopie zapasowe

Sprawdź zaawansowane opcje narzędzia Oczyszczanie dysku (są one dostępne w zakładce Więcej opcji). Kliknij przycisk Oczyść w ramce Przywracanie systemu. Usunięte zostaną wszystkie punkty przywracania systemu oprócz najnowszego. Z tej porady korzystaj jednak rozsądnie - jeśli często instalujesz nowe programy (a w szczególności - niestabilne wersje testowe), być może warto zachować więcej punktów przywracania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: