Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

10. Unikaj zdublowanych plików muzycznych

Jeśli po zgraniu muzyki z płyty CD do formatu WMA zechcesz posłuchać jej na swoim odtwarzaczu MP3 i użyjesz do tego np. narzędzi iTunes pamiętaj, że przekonwertujesz pliki do formatu AAC, a w efekcie na dysku twardym pozostaną dwie kopie tych samych utworów, zapisane w różnych formatach. Jeśli zależy Ci na miejscu na dysku twardym zdecyduj się na jeden odtwarzacz bądź jeden format (np. MP3), który używany jest przez różne odtwarzacze. Windows Media Plater 11 jest w stanie bez żadnego dodatkowego oprogramowania zgrać płytę CD do formatu MP3.

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

W WMP możesz zdefiniować format, w którym zapisywane będą pliki audio.

Aby wybrać format, w jakim ma pracować Windows Media Player wybierz z menu programu polecenie Narzędzia, następnie Opcje i kliknij zakładkę Zgraj muzykę. Następnie w Ustawieniach zgrywania wybierz format MP3.

11. Przechowuj swoje zdjęcia w Sieci

Jeśli brakuje Ci miejsca na dysku twardy, bo jest on zapełniony tysiącami zdjęć, przechowuj je w Sieci. Taka metoda ma i tę zaletę, że gdy rodzina ciągle domaga się Twoich fotek z ostatnich wakacji, nie musisz wysyłać im po kilka plików pocztą elektroniczną. Wystarczy, że podasz adres strony WWW, na której będą mogli do woli nacieszyć się najnowszymi fotkami. I przestaną zanudzać w przyszłości. Najbardziej popularnymi serwisami, które umożliwiają przechowywanie zdjęć są Flickr, Yahoo Photos i Picassa Web Albums.

12. Korzystaj z sieci bezprzewodowej

Jeśli masz bezprzewodowy ruter i chcesz łączyć się z Internetem bez pośrednictwa kabla, skorzystaj z obecnego w Windows XP Kreatora sieci bezprzewodowej. Wybierz Start, Akcesoria, Komunikacja i Kreator sieci bezprzewodowej. Kreator krok po kroku pomoże Ci skonfigurować sieć.

Jeśli jednak korzystasz już z sieci bezprzewodowej i chcesz dodać do niej notebooka czy inne urządzenie, daj sobie spokój z Kreatorem. W takim przypadku swoją rolę lepiej spełni oprogramowanie dostarczone z urządzeniem bezprzewodowym.

13. Napraw usterki

Standardowe narzędzia Windows do sieci bezprzewodowych mogą być bardzo użyteczne. Dzięki nim możesz m.in. sprawdzić, jakie sieci bezprzewodowe są w Twoim zasięgu. Wystarczy zerknąć na odpowiednią ikonę w Zasobniku systemowym (w prawym dolnym rogu, tam, gdzie jest zegar). Jeśli nie ma tam ikony, wybierz Start, Programy, Akcesoria, Komunikacja i w końcu Połączenia sieciowe. Prawym klawiszem kliknij na ikonę swojego połączenia bezprzewodowego i wybierz Właściwości. Na karcie zaznacz opcję Pokaż ikonę w obszarze powiadomień podczas połączenia i zatwierdź swój wybór klikając OK. Gdy ikona będzie już widoczna w Zasobniku systemowym, wystarczy, że na nią klikniesz prawym klawiszem i wybierzesz Pokaż dostępne sieci bezprzewodowe.

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Niekiedy konieczne jest "ręczne" włączenie usługi Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej.

Jeśli nie widzisz żadnych dostępnych sieci, bardzo możliwe, że usługa Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej nie została uruchomiona. By to naprawić wybierz Start, Uruchom, wpisz komendę services.msc /s i naciśnij OK. Na liście usług, która się pokaże, wybierz Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej i dwukrotnie na nią kliknij. Z listy rozwijalnej Typ uruchomienia wybierz Automatyczny. Następnie kliknij Zastosuj, potem Start i w końcu OK. Następnie powróć do okna dostępnych sieci bezprzewodowych i odśwież jego zawartość.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: