Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

14. Ułatw sobie pracę

Jeśli korzystasz z notebooka, to bardzo możliwe, że korzystasz z sieci bezprzewodowej w domu, podłączasz go do sieci w biurze, a w wolnych chwilach wykorzystujesz publiczne punkty dostępu. Konfigurowanie sieci za każdym razem nie jest zadaniem zbyt wygodnym. Windows XP pomoże uprościć i to zadanie. Można go skonfigurować tak, by łączył się z Twoimi ulubionymi sieciami, gdy tylko znajdzie się w ich zasięgu.

Gdy klikniesz prawym klawiszem na ikonę połączenia w Zasobniku systemu i wybierzesz Pokaż dostępne sieci bezprzewodowe, zobaczysz listę swoich sieci. Jeśli Twój komputer jest do którejś podłączony, na prawo od nazwy połączenia zobaczysz napis "Połączony" oraz żółtą gwiazdkę.

Jeśli na liście zauważysz sieć, z którą nie masz połączenia, ale chcesz z niej regularnie korzystać, kliknij dwukrotnie na jej nazwę, by się połączyć. Wpisz, o ile będzie to konieczne, hasło. Powtórz tę czynność dla każdej sieci, którą chcesz regularnie używać. Po takiej czynności konfiguracja uruchamiania sieci zmieni się na "Automatyczna" i wówczas Twój komputer będzie łączył się z daną siecią, gdy tylko znajdzie się w jej zasięgu.

Gdy będziesz w oknie Połączenia sieci bezprzewodowych, kliknij na Zmień kolejność sieci. Otworzy się okno Właściwości połączenia bezprzewodowego. W Sieci preferowane wybierz sieć, z której korzystasz najczęściej, i naciskaj klawisz Przenieś do góry tak długo, by znalazła się na samej górze. W podobny sposób możesz ustalić kolejność korzystania ze wszystkich swoich sieci.

Następnym razem, gdy znajdziesz się w zasięgu sieci bezprzewodowej, Twój notebook będzie próbował łączyć się używając ustawień właściwych dla tej sieci, która została skonfigurowana jako priorytetowa. Jeśli mu się to nie uda, będzie próbował kolejnych połączeń, aż do skutku.

15. Sprawdź rozmiary katalogów

W standardowym Eksploratorze Windows nie można zobaczyć rozmiarów katalogów. Gdy w menu Widok zaznaczymy opcję Szczegóły ujrzymy listę katalogów, plików, wiele różnych informacji, ale nie będzie wśród nich danych na temat rozmiarów katalogów. A szkoda, bo takie informacje są bardzo cenne dla użytkownika - znacznie ułatwiają mu zarządzanie przestrzenią dyskowa (np. zorientowanie się gdzie zostawił zbędne pliki o dużej objętości).

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Dzięki aplikacji Folder Size Eksplorator windows będzie prezentował rozmiary katalogów.

Zamiast korzystać z osobnego menedżera plików, zastosuj niewielki program o nazwie Folder Size. Po jego zainstalowaniu przejdź do Eksploratora Windows i w menu Widok naciśnij opcję Wybierz szczegóły. Na liście znajdziesz nazwę Folder Size. Zaznacz ją i od tej pory będziesz mógł błyskawicznie sprawdzać rozmiary wszystkich folderów.

Ocena wielkości dużych folderów może potrwać chwilę i zapewne dlatego Microsoft nigdy nie dodał takiej opcji. Jest ona jednak znacznie bardziej wygodna niż sprawdzanie rozmiaru we właściwościach każdego folderu z osobna.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: