Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Już wkrótce na rynku pojawi się najnowszy system Microsoftu - Windows Vista. Nie oznacza to jednak, że Windows XP stał się bezużyteczny. Prezentujemy 15 porad i wskazówek, które pozwolą Wam odświeżyć sędziwego XP-ka. Windows Vista i jego nowe opcje zapowiadane są od miesięcy - ale zastanówcie się, czy na pewno musicie zmieniać system? Jeśli nie chcesz inwestować w nowy OS lub Twój sprzęt sobie nie poradzi, troszcz się o XP-ka, a posłuży Ci jeszcze przez wiele lat. Kilka prostych czynności zachowa ten system w dobrym stanie...

Naszych 15 zaleceń utrzyma XP w dobrej kondycji i umożliwi sześcioletniemu OS-owi na sprawną pracę z najnowszymi aplikacjami (takimi jak odtwarzacze multimediów) i sieciami bezprzewodowymi.

1. Daj sobie spokój z ciągłymi aktualizacjami

Jeśli bez przerwy uaktualniasz wykorzystywane programy, bez jednoczesnego aktualizowania systemu operacyjnego i unowocześniania sprzętu, Twój komputer będzie działał coraz gorzej i wolniej. Zamiast rzucać się na najnowsze wersje programów pozostań przy tej, o której wiesz, że dobrze współpracuje z Twoim komputerem.

Najlepiej powyłączaj automatyczne aktualizacje w swoich programach (oczywiście z wyjątkiem aktualizacji firewalla, oprogramowania antywirusowego czy antyspyware'owego). Przykładem takiego wciąż uaktualniającego się programu jest Adobe Reader, który pobiera kolejne wersje częściej, niż Ty otwierasz pliki .PDF. Aby zablokować automatyczne aktualizacje w Adobe Readerze 7 z menu Edycja (Edit) wybierz Właściwości (Preferences), następnie Aktualizacje (Updates) i zaznacz pole "Nie pobieraj automatycznie krytycznych aktualizacji" (Do not automatically check for critical updates). Dlaczego niby autorzy programów mają decydować, kiedy i w jaki sposób je aktualizujesz? Jeśli pojawią się jakieś problemy z aplikacją lub gdy będzie Ci potrzebna jakaś jej szczególna funkcja (na pewno napiszemy o tym w naszym serwisie), odwiedź stronę producenta i zaktualizuj program ręcznie.

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Wyłącz automatyczne pobieranie aktualizacji w programie Adobe Reader.

Różne programy w różny sposób zarządzają aktualizacjami, tak więc należy sprawdzić dokumentację każdego z nich. Przydatne może okazać się Narzędzie konfiguracji systemu. Pozwala ono zdecydować, które z programów automatycznie uruchamianych podczas startu Windows, mają rozpoczynać pracę, a które nie powinny się uruchamiać. Takie niepotrzebnie działające w tle programy mogą stanowić wyzwanie nawet dla najnowszego komputera. Aby uruchomić Narzędzie, należy nacisnąć przycisk Start na pasku zadań Windows, później Uruchom i w okienku wpisać polecenie msconfig. Po kliknięciu OK pojawi się okienko z kartami, w których będziemy mogli dokonać odpowiednich modyfikacji.

2. Pliku wymiany używaj, gdy go potrzebujesz

Windows przeznacza część powierzchni twardego dysku na potrzeby pamięci wirtualnej (znanej też jako plik wymiany bądź plik stronicowania). Pamięć wirtualna ma uzupełniać pamięć RAM komputera. System operacyjny rezerwuje część pliku wymiany na potrzeby każdego z procesów, a pamięć wirtualna używana jest nawet wówczas, gdy część pamięci RAM jest wciąż dostępna. Dane z twardego dysku są zawsze pobierane wolniej, niż dane z RAM-u, tak więc jeśli masz wystarczająco dużo pamięci operacyjnej, możesz poinstruować Windows, by nie wykorzystywał pliku wymiany na potrzeby części swoich własnych aplikacji tak długo, jak ma do dyspozycji wolne miejsce w pamięci RAM. Powstaje tylko pytanie, ile to jest "wystarczająco dużo RAM"? Wszystko zależy od tego, jak wykorzystujesz komputer, jakie programy na nim uruchamiasz. Można jednak przyjąć, że minimalną ilością RAM-u, która pozwala na przeprowadzenie takiej operacji jest 1 gigabajt.

Windows XP - 15 porad optymalizacyjnych

Modyfikujemy Windows XP tak, by nie korzystał z pliku wymiany

By wydać systemowi odpowiednie polecenia dotyczące takiego zarządzania pamięcią wirtualną, należy zmodyfikować Rejestr. Wszelkie operacje w Rejestrze są obarczone dużym ryzykiem, dlatego też najpierw należy zachować aktualny plik Rejestru. Rejestr uruchamiamy wybierając Start, Uruchom i wpisując polecenie regedit. Klikamy OK i oto i on. Klikając na plusy w lewym okienku edytora, przechodzimy do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management. Teraz w prawym okienku dwukrotnie klikamy lewym klawiszem na DisablePagingExecutive i w okienku, które się pojawi zmieniamy pole Dane wartości z 0 na 1. Klikamy następnie OK i możemy restartować komputer, by zmiany zostały wprowadzone w życie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: