Windows XP + Automatyczne Aktualizacje = Problem?

Microsoft przygotował uaktualnienie dla systemu Windows XP, którego zadaniem jest usunięcie zgłaszanego już od miesięcy przez użytkowników problemu, pojawiającego się podczas korzystania z systemu automatycznego aktualizowania OS-u. Problem polega na zawieszaniu się Windows XP - niestety, z pierwszych relacji internautów wynika, iż najnowszy patch wciąż go nie rozwiązuje...

Przedstawiciele microsoftowego zespołu ds. aktualizacji (Windows Server Update Services Team) przyznają, iż sprawa jest im znana - według nich, problem dotyczy procesu svchost.exe. Jego symptomy są standardowe - podczas próby sprawdzanie, jakie aktualizacje dostępne są dla systemu Windows XP, obciążenie procesora gwałtownie zwiększa się do 100% i maszyna przestaje odpowiadać.

Problem pojawił się już kilka miesięcy temu - od tego momentu co miesiąc po udostępnieniu kolejnej porcji uaktualnień Microsoftu na firmowych forach pojawiają się doniesienia o zawieszaniu się Windows XP podczas próby ich pobrania. Problem można łatwo rozwiązać, wyłączając mechanizm automatycznej aktualizacji - wtedy jednak wszelkie patche trzeba pobierać "ręcznie", a takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia dla wielu użytkowników (np. administratorów sieci korporacyjnych).

Microsoft przygotował już uaktualnienie, które powinno rozwiązywać problem. W tej chwili można je pobrać ze strony firmy i zainstalować samodzielnie - w ciągu kilku tygodni ma zostać ono wprowadzone do systemu automatycznej aktualizacji. Do pełnego rozwiązania problemu niezbędne będzie także pobranie klienta WSUS (Windows Server Update Services) w wersji 3.0 (powinni to zrobić nawet ci użytkownicy, którzy na co dzień nie korzystają z WSUS). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie koncernu.

Niestety - z pierwszych relacji użytkowników, którzy zdecydowali się na zainstalowanie udostępnionej właśnie poprawki, wynika, że nie rozwiązuje ona problemu. "Zainstalowałem patcha i klienta WSUS i nic. Nie wydaje mi się, żeby w jakikolwiek sposób rozwiązało to problem, który występuje u nas w firmie na wielu maszynach" - napisał na forum Microsoftu użytkownik o pseudonimie Itpolaris. "Wątpie, aby można to było nazwać poprawką. Dzięki za coś, co nie działa..." - ironizuje inny internauta - jaded_admin.

Microsoft zapowiada, iż dokładnie przeanalizuje poprawkę i podejmie wszelkie działania w kierunku rozwiązania problemu.