Windows XP - Microsoft zarobi miliony na przedłużeniu wsparcia

Amerykańska marynarka wojenna płaci Microsoftowi za przedłużenie wsparcia technicznego systemu Windows XP. To efekt tysięcy licencji na system, używanych jeszcze w komputerach US Navy.

US Navy na początku czerwca podpisała umowę z Microsoftem, na mocy której za ponad 9 milionów dolarów koncern będzie udostępniał poprawki bezpieczeństwa dla leciwego oprogramowania, używanego we flocie Stanów Zjednoczonych. Oprócz Windows XP są to jeszcze Office 2003, Exchange 2003 i Windows Server 2003 (wsparcie tego ostatniego kończy się w 14 lipca 2015 r.). Kontrakt ma obowiązywać do 2017 r., a jego wartość to ok. 31 mln dolarów.

Marynarka wojenna USA rozpoczęła proces przejścia z XP do nowszych wersji systemu Windows w 2013 roku. W maju 2015 r. w zasobach floty znajdowało się jeszcze 100 tysięcy stacji roboczych z tym systemem.

US Navy musi płacić Microsoftowi za przedłużenie wsparcia dla systemu Windows XP

US Navy musi płacić Microsoftowi za przedłużenie wsparcia dla systemu Windows XP

System Windows XP, mimo że oficjalnie niewspierany od ponad roku, wciąż ma ok. 15-procentowy udział w rynku systemów operacyjnych (dane Net Applications) i przynosi producentowi spore zyski. Co ważne, Windows XP używany jest wciąż w wielu kluczowych sektorach, w tym obronności. Z tego powodu na wykupienie płatnych aktualizacji bezpieczeństwa zdecydowały się wcześniej m.in. rządy Wielkiej Brytanii oraz Holandii.

Technik obsługujący system SPAWAR

Technik obsługujący system SPAWAR