Windows XP: Nowe szaty króla

Windows XP ma już prawie siedem lat i wciąż dobrze służy swoim użytkownikom, jednak niezmienny wygląd tego systemu mógł się znudzić niejednemu. W czasie, który minął od jego premiery pojawiły się nowe systemy operacyjne, mające bardziej nowoczesny wygląd. Ale nie musisz przesiadać się na niezbyt lubianą Vistę czy na nieco egzotyczny Mac OS X, żeby cieszyć się ich efektownym interfejsem. Pokazujemy, jak przebrać Windows XP w strój Visty, Mac OS X, Ubuntu czy Fedory. Prezentujemy również narzędzia, dzięki którym stary poczciwy XP przestanie przypominać wszystko, co do tej pory widziałeś.

Windows XP to najpopularniejszy system operacyjny, ale nie najładniejszy. Za sprawą właściwych narzędzi może jednak wyglądać modnie i efektownie. Spróbuj więc wystroić swój system w nowe szaty. W niniejszym artykule pokażemy, jak upodobnić Windows XP do Visty czy Linuksa lub całkowicie odmienić jego wygląd.

Jak Vista

Są dwa sposoby, żeby korzystać z systemu wyglądającego jak Vista - kupić go lub skorzystać z jednego z kilku dostępnych bezpłatnych narzędzi transformacyjnych. Ten drugi sposób pewnie bardziej przypadnie ci do gustu. Programem, który polecamy, jest Vistamizer 2.5.1.0. Łatwy w instalacji, zawiera nie tylko graficzny interfejs Visty, ale także kilka narzędzi odpowiadających najciekawszym, nowym funkcjom tego systemu, np. pasek boczny.

Vistamizer przemieni Windows XP w Vistę. Wprawdzie tylko pod względem wyglądu, ale za to bez żadnych wydatków.

Vistamizer przemieni Windows XP w Vistę. Wprawdzie tylko pod względem wyglądu, ale za to bez żadnych wydatków.

Na początku instalacji wybierz opcję Normal install. Druga z dostępnych opcji, Create a VistaMized Windows ISO umożliwia modyfikację płyty instalacyjnej Windows XP. W kolejnym oknie kreatora możesz już przejść do sedna, czyli wyboru elementów interfejsu do zainstalowania. Ich opisy są po niemiecku (choć w większości instalator jest po polsku), ale to nie powinno być przeszkodą, bo nazwy elementów w zasadzie wyjaśniają wszystko. Zwróć uwagę na opcję SysRestorePoint, której zaznaczenie spowoduje utworzenie przez program systemowego punktu przywracania. Wprawdzie VistaMizer można odinstalować, ale jeśli coś pójdzie źle, punkt przywracania pozwoli szybko wrócić do stanu sprzed awarii. Dlatego upewnij się, że funkcja tworzenia punktów przywracania jest włączona w Windows. Przejdź do Panel sterowania | System | Przywracanie systemu i zobacz, czy jest odznaczona opcja Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach.