Windows XP SP2 - polska wersja już wkrótce

Jak już informowaliśmy, Microsoft kilka dni temu zakończył pracę na Service Packiem 2 dla Windows XP i rozpoczął stopniowe dystrybuowanie uaktualnienia. Stopniowe - ponieważ koncern obawia się, że jednoczesne umożliwienie wszystkim użytkownikom Windows XP pobrania SP2 może spowodować zbytnie obciążenie serwerów koncernu. Dlatego finalna wersje Service Packa 2 najpierw udostępniona została osobom, które brały udział w jego testach - reszta użytkowników uaktualnienie będzie mogła pobrać (za pośrednictwem WindowsUpdate) w drugiej połowie miesiąca. Jak udało nam się dowiedzieć w polskim oddziale koncernu, polska wersja SP2 powinna pojawić się we wrześniu.

Windows XP SP2 - polska wersja już wkrótce
O najnowszym pakiecie uaktualnień i dodatków do systemu Windows XP pisaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy więc tylko, że jest to jeden z najbardziej oczekiwanych produktów Microsoftu - wedle zapewnień przedstawicieli koncernu po zainstalowaniu SP2 Windows XP stanie się naprawdę bezpiecznym systemem, skutecznie chronionym przed hakerami czy wirusami. Pojawiają się nawet głosy, ze jest to coś więcej niż tylko Service Pack - niektórzy twierdzą, że to wręcz nowa wersja systemu Windows.

Więcej informacji na temat zmian, które do Windows XP wprowadzi Service Pack 2 znaleźć można w tekście 'Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?'.

Wśród najważniejszych nowości, które zostaną wprowadzone do systemu należy wymienić: poprawiony i domyślnie włączony firewall, blokadę pop-up'ów w przeglądarce Internet Explorer, blokada niebezpiecznych plików w programie Outlook Express, nowe mechanizmy ochrony stosu i pamięci (ma to utrudniać rozprzestrzenianie się wirusów) oraz nowe menu - Windows Security Center, z poziomu którego będzie można zarządzać wszystkimi opcjami związanymi z bezpieczeństwem systemu. Nowością jest także nowy moduł odpowiedzialny za obsługę bezprzewodowych sieci WiFi oraz nowy klient protokołu Bluetooth.

Zobacz również:

  • Wiedźmin 3 na PS5 i Xbox Series X. Wszystko, co wiemy o aktualizacji

270 MB łatek

Windows XP SP2 - polska wersja już wkrótce

Windows Firewall

Wiadomo już, że podstawowy plik instalacyjny Service Packa 2 będzie miał ok. 270 MB (aczkolwiek nie każdy użytkownik będzie musiał pobrać całość - będzie to zależało od tego, ile dostępnych już łatek zainstalowano w systemie). Pobranie tak dużego pliku może być problemem dla użytkowników korzystających z wolniejszych łączy - dlatego koncern po raz kolejny zdecydował się na rozsyłanie dodatku na płytach CD pocztą oraz na zmodernizowanie serwisu WindowsUpdate. Jego nową wersję - oznaczoną numerem 5 - uruchomiono jednocześnie z zakończeniem prac nad SP2 dla Windows XP - czyli pod koniec ubiegłego tygodnia. Najważniejsza nowością w nowej edycji jest dodanie możliwości 'zawieszenia' pobierania pliku i późniejszego rozpoczęcie kopiowania go od miejsca, w którym nastąpiła przerwa.

Microsoft: będziemy promować SP2!

Windows XP SP2 - polska wersja już wkrótce

Windows Security Center

Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy polskiego oddziału Microsoftu mówi, że polska wersja Service Packa 2 najprawdopodobniej zostanie udostępniona we wrześniu. Wiadomo już, że polski oddział koncernu zamierza dodatkowo zachęcać użytkowników do instalowania dodatku: "Kwestie bezpieczeństwa w obecnych czasach stały się wyjątkowo istotne i Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego nasz nowy Windows XP SP2 jest dodatkiem, który w znacznym stopniu zabezpiecza komputer przed wirusami, hakerami oraz robakami internetowymi. Owszem wiemy również, że konieczna jest akcja promocyjno - uświadamiająca i dlatego taka przygotowujemy. Będzie to zakrojona na szeroka skale akcja, której zadaniem będzie w prosty sposób przedstawić potencjalne zagrożenia oraz w jaki sposób unikać niepotrzebnych "cyfrowych kłopotów". Akcja jest na etapie omawiania ostatecznych szczegółów i już wkrótce bardzo chętnie opowiem o jej przyszłym przebiegu." - wyjaśnia Bartłomiej Danek.

Przedstawiciela polskiego oddziału Microsoftu zapytaliśmy też, w jaki sposób będzie dystrybuowana polska wersja SP: "Dodatek Windows XP SP2 jest dodatkiem darmowym dostępnym za pośrednictwem aktualizacji Windows i automatycznej aktualizacji Windows. Użytkownicy, którzy będą mieli problemy z pobraniem dodatku z Internetu ze względu na jego objętość będą mogli go zamówić pocztą konwencjonalną na stronach Aktualizacji Windows. To co wydaje się bardzo istotne - Windows XP SP2 będzie również dystrybuowany innymi metodami - np. w postaci dodatku do prasy komputerowej, będzie też możliwość jego instalacji w naszej sieci partnerskiej. Naszym celem jest aby każdy legalny posiadacz Windows XP był w stanie unowocześnić swój system o SP2 w najbardziej dogodny dla niego sposób." - mówi rzecznik MS.

To krok naprzód!

O opinię na temat zmian, które do systemu Windows XP wprowadzi SP2 poprosiliśmy Przemysława Jaroszewskiego z CERT Polska - na początek spytaliśmy, które z nowości są, jego zdaniem, najbardziej istotne: "Na pewno dużym krokiem w dobrą stronę jest domyślne włączenie firewalla, który został znacznie rozbudowany i blokowanie większości standardowo otwartych portów. Dobrym pomysłem jest też stworzenie Security Center, czyli centralnego panelu zarządzania opcjami związanymi z bezpieczeństwem, które do tej pory były rozrzucone po rozmaitych zakamarkach systemu." - mówi P. Jaroszewski. Co ciekawe, nasz rozmówca nie zgadza się z cytowaną wcześniej opinią, że Windows XP SP2 będzie 'zupełnie nowym systemem' - "Nie szedłbym aż tak daleko w ocenie. Większość poprawek wprowadzanych w SP2 wykorzystuje mechanizmy już od dawna dostępne w systemie, ograniczając się do "hardeningu" większości domyślnych ustawień z ukierunkowaniem na bezpieczeństwo. Poza nowinkami kosmetycznymi, takimi jak wspomniany Security Center, najważniejszą ze zmian wnikających głębiej w system, jest przekompilowanie jego kluczowych fragmentów z użyciem kompilatorów z wbudowaną technologią zabezpieczenia przed skutkami błędów przepełnienia bufora." - konkluduje przedstawiciel CERT Polska.

Finalną wersję Service Packa 2 dla Windows XP (edycji angielskiej) można już pobrać z naszego serwisu FTP. Warto jednak zaznaczyć, że zalecanym przez Microsoft sposobem uaktualnienia systemu jest skorzystanie z mechanizmu WindowsUpdate (gdy już SP2 zostanie w nim udostępniony) - w ten sposób użytkownicy nie muszą pobierać całego dodatku, a jedynie jego niezbędne komponenty.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: