Windows XP SP2 - uciążliwe błędy

Nasi koledzy z australijskiego PC World Test Center wykryli kilka uciążliwych błędów w systemie Windows XP z zainstalowanym Service Packiem 2. Tym razem usterki systemu nie dotyczą bezpieczeństwa - powodują za to znaczne wydłużenie czasu zapisu płyt DVD+R DL czy drastyczne skrócenie czasu pracy notebooka firmy Acer.

Spowolnione nagrywarki

Podczas testów przeprowadzonych przez ekipę PC World Test Centem wyszło na jaw, że zapisanie dwuwarstwowej płyty DVD przy pomocy programu InCD 4 firmy Nero AG, trwa o ok. 40% dłużej niż podczas korzystania z większości konkurencyjnych aplikacji. Sprawa jest o tyle istotna, że InCD jest bardzo popularnym oprogramowaniem do zapisu nośników - wynika to z faktu, że program ten jest dołączony do większości nowych nagrywarek (InCD znajdziemy m.in. w zestawie ze sprzętem Sony, Lite-Ona czy Plextora).

Przedstawiciele Nero AG potwierdzili ten problem - okazało się, że jest on spowodowany błędem w mechanizmie cache'owania plików w Windows XP SP2. Jak się okazało, problem dotyczy wersji InCD wcześniejszych niż 4.3.7.3 - ich użytkownikom zaleca się uaktualnienie do nowszych wersji, które 'obchodzą' błąd w Windows XP SP2. Niezależnie od tego, udostępnienie własnego uaktualnienia zapowiedział Microsoft - aczkolwiek nie wiadomo na razie, kiedy można się spodziewać pojawienia się patcha.

SP2, czyli skrócona praca

Podczas standardowego testowania notebooków na jaw wyszło również, iż zainstalowanie Service Packa 2 dla Windows XP w komputerze Acer Travelmate 3200 powoduje znaczne skrócenie czasu pracy na bateriach - z ok. 4 godzin do 3. Przeprowadzone kilkakrotnie próby (z podmienianiem baterii i porównywaniem czasu pracy z inną maszyną, o identycznej konfiguracji, ale bez SP2), potwierdziły ten problem. Wydaje się jednak, że dotyczy on tylko tego konkretnego modelu notebooka. Na razie problemu nie potwierdził Acer.

Załatana dziura w firewallu

Przedstawiciele PC World Test Centem odnotowali również, że Microsoft załatał ostatnio wykryty kilka miesięcy temu przez PC World poważny błąd we wbudowanym do Windows XP SP2 firewallu - problem polegał na tym, że po nawiązaniu połączenia dial-up firewall nie blokował większości połączeń z zewnątrz. Microsoft udostęnił już uaktualnienie usuwające błąd (jest ono dostępne za pośrednictwem mechanizmu http://WindowsUpdate.Microsoft.com ) - aczkolwiek w żadnym z opublikowanych dotąd biuletynów nie opisano powyższego problemu.

Więcej informacji:

http://www.pcworld.idg.com.au


Zobacz również