Windows XP Service Pack 1 gotowy

Ze stron internetowych Microsoftu można już pobrać Service Pack 1 dla Windows XP, darmowe uaktualnienie zawierające przede wszystkim poprawki zwiększające stabilność i bezpieczeństwo systemu. Co ważne, SP1 wprowadza również nowe funkcje do zarządzania domyślnymi aplikacjami systemu, np. przeglądarką WWW.

Funkcje te pozwolą na "odseparowanie" od systemu niektórych aplikacji, m.in. Internet Explorera, programu pocztowego czy odtwarzacza plików multimedialnych. Microsoft został zobligowany do wprowadzenia takiego rozwiązania na mocy ugody w procesie antymonopolowym. Po instalacji SP1 w Windows XP pojawią się narzędzia umożliwiające użytkownikom wybór domyślnych aplikacji. Należy ich szukać w oknie "Control Panel/ Remove Programs", gdzie znajdziemy nową sekcję "Set Program Access and Defaults". Należy jednak podkreślić, że microsoftowe aplikacje nie zostaną usunięte z systemu, a jedynie ukryte.

SP1 zmienia również sposób działania Windows Product Activation - funkcji, która ma zapobiegać nielegalnemu rozpowszechnianiu systemu. Sprawdza podczas instalacji konfigurację sprzętową komputera i jeśli wykryje jakieś zmiany (np. inną płytę główną), wymaga ponownego przeprowadzenia procesu aktywacji systemu już przy jego ponownym uruchomieniu. Teraz WPA zachowa się tak samo, ale dopiero po upływie trzech dni, dając użytkownikowi więcej czasu na skontaktowanie się z Microsoftem.

SP1 wprowadza również nowe funkcje, zapewniające zgodność Windows XP z platforamami Windows Media Center PC oraz Tablet PC. SP1 zawiera wsparcie dla urządzeń korzystających z USB 2.0 oraz maszynę wirtualną Java, którą Microsoft usunął z Windows XP.

Z SP1 mogą skorzystać użytkownicy wersji Home Edition, Professional oraz 64-bitowej, ale pod warunkiem, że weszli legalnie w posiadanie Windows XP. SP1 nie zainstaluje się na kopiach systemu zarejestrowanych przy użyciu wykradzionych numerów seryjnych.

Do pobrania są aż 133 MB. SP1 dostępny jest na razie dla angielskiej wersji Windows XP. Na polską wersję przyjdzie nam poczekać ok. 4 - 6 tygodni.

Plik do pobrania:

http://download.microsoft.com/download/whistler/SP/SP1/WXP/en-us/xpsp1_en_x86.exe


Zobacz również