Windows XP Service Pack 3 spod lady

WinSPatcher to najbardziej wszechstronna grupa programów, która obejmuje prawie wszystkie wersje Windows - 95, 98, ME, 2000, XP oraz 2003. Według autora, program ułatwia instalowanie aktualizacji dla systemów Windows - "Dołączone do programu aktualizacje możemy zainstalować szybko i łatwo poprzez prosty instalator dający również możliwość wyboru aktualizacji, które chcemy zainstalować. Aplikacja umożliwia również usunięcie plików *.log pozostawionych w folderze systemu po instalacji aktualizacji oraz uruchomienie Windows Update, skąd możemy ściągnąć najnowsze aktualizacje jeżeli nie zostały jeszcze dołączone do programu" - czytamy na stronie. Wszystkie aplikacje są przeznaczone dla polskiej wersji.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Windows XP SP3 Preview Pack 2 to kolejny zbiór łatek o dość kontrowersyjnej nazwie. Znajdziemy w nim wszystkie uaktualnienia krytyczne, które ukazały się po ukazaniu się Service Packa 2 dla Windows XP. Niestety, jest to również przykład, jak niebezpieczne mogą okazać się nieoficjalne pakiety - razem z uaktualnieniami instalowany jest również program szpiegowski, o którym użytkownik nie jest informowany. Trzecia edycja service packa to po prostu 180 plików wykonywalnych *.EXE, które zostały pobrane z oficjalnej strony Microsoftu. Zestaw przeznaczony jest dla wydania Windows XP w wersji angielskiej.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

System Windows 98

System Windows 98

Windows 98 Service Pack to zestaw dla polskiej wersji Windows 98 SE. Pakiet zawiera kilkadziesiąt różnych uaktualnień i poprawek opublikowanych do tej pory przez koncern Microsoft. Wśród nich znajdziemy poprawioną obsługę pamięci (pierwotnie Windows 98 SE nie obsługiwał więcej niż 512 MB pamięci RAM) oraz rozwiązanie problemów z obsługą protokołu USB. Co ważne, w SP 2.0 znajdziemy jedynie poprawki dla samego systemu operacyjnego - nie zawiera on uaktualnień dla instalujących się wraz z nim aplikacji. Program instaluje jedynie niezbędne patche - jeśli jakiś został zainstalowany już wcześniej, zostanie pominięty podczas instalacji.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Rozmawialiśmy z Pawłem Kołodziejem - informatykiem lokalizującym Service Packa dla Win98

PCWK: Czy trudno przygotowuje się takie zestaw?

PK: Nie jest to mój pomysł, ja robię tylko polską wersję - ten SP jest wydawany w wielu językach, choć do polskiej wersji dodałem parę opcji, które inne nie mają, ale ogólnie trzymam się zagranicznego projektu - można poczytać o nim na tym forum:http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=52189

Co do robienia paczki: jest trochę roboty gdyż trzeba znaleźć wszystkie łaty w języku polskim, a niestety do Windowsa 98SE dziś to już trudno wszystkie znaleźć, nie wszystkie poprawki są w wersji polskiej - np. Microsoft w którejś łatce wypuścił plik IO.SYS w wersji angielskiej i niestety nie raczył tego poprawić, więc trzeba było poprawić samodzielnie. Trochę grzebania jest :). Czekam aż wyjdzie wersja angielska, biorę listę zmian jakie wprowadzono, szukam polskich poprawek, dokonuję innych zmian, o ile zostały wprowadzone, no i kompiluję instalator.

Czy dodatki pochodzą wyłącznie ze strony Microsoftu, czy są one samodzielnie przygotowywane?

Łaty są ze strony MS, ale dodatek zawiera też parę innych udogodnień takich jak sterowniki USB, lepszy Notatnik (Darmowy), narzędzie ERU do robienia kopii plików systemowych, no i parę innych dopalaczy do systemu :) np: poprawienie wydajności poprzez odpowiednie wpisy w plikach INI.

Czy miał Pan jakiekolwiek problemy prawne z powodu tych uaktualnień?

Nie i raczej nie sądzę żebym miał, łaty pozostają niezmienione z MS, inne programy są darmowe, a poprawianie wydajności systemu nie jest karalne :D. Podczas uruchomienia łatki jest stosowna informacja o autorach, itp. Wydaje mi się, że w żaden sposób niczyich dóbr nie naruszyłem, gdyż żadnych korzyści z tego nie mam. Wypuściłem polską łatkę, ludzie są zadowoleni i więcej nie trzeba :D

Czy sądzi Pan, że Microsoft wystarczająco szybko i dokładnie "wypuszcza" łaty systemowe?

Microsoft to teraz zamiast wypuszczać łaty pracuje jak utrudnić ludziom ściąganie tych łat poprzez wprowadzanie i tak nieskutecznych zabezpieczeń, co tylko użytkownikom legalnych systemów utrudnia życie. Więc, na te tematy może się nie będę wypowiadał. Moim zdaniem dziwnie to wygląda, iż takie systemy jak 98SE i ME nie doczekały się żadnego oficjalnego Service Packa od producenta.