Windows XP Service Pack 3 spod lady

Nieoficjalne pakiety - za i przeciw:

+ wszystkie łaty w jednym pliku;

+ dodatkowe programy usprawniające pracę komputera;

+ ulepszona konfiguracja plików systemowych;

- brak testów stabilności systemu;

- brak wsparcia ze strony producenta;

- ryzyko instalacji szkodliwego oprogramowania.

Zalety nie równoważą wad

Michał Jarski, przedstawiciel Internet Security Systems, poproszony o opinię na temat Windows XP SP3 Preview Pack 2 stwierdził: "To, że Microsoft odradza instalowanie takich nieoficjalnych dodatków, jest dla mnie zupełnie zrozumiałe. Koncern prowadzi szeroko zakrojone testy przygotowywanych przez siebie uaktualnień, by zminimalizować prawdopodobieństwo występowania problemów i tym samym ograniczyć konieczność korzystania ze wsparcia technicznego. W przypadku tego SP3 takich testów nikt nie prowadzi - nikt więc nie jest w stanie zagwarantować, że po jego zainstalowaniu wszystko będzie działało bez zarzutu.

Warto również pamiętać, że w przypadku zainstalowania takiego dodatku użytkownik praktycznie "odcina" się od świadczonego przez Microsoft wsparcia technicznego - w przypadku zgłaszania jakiegokolwiek problemu jako jego przyczyna najprawdopodobniej wskazany zostanie ów nieoficjalny SP3.

Niezbyt trafiony wydaje mi się argument, że ów dodatek bardzo ułatwia pobranie uaktualnień - również łatwo można je pobrać i zainstalować za pośrednictwem udostępnianego przez Microsoft mechanizmu Microsoft Update. Oczywiście, ma on pewne zalety - niektórym może być wygodniej pobrać i zainstalować jeden plik. Myślę jednak, że nie równoważą one jego wad."

Oficjalna droga

Uaktualnienia i łatki dla produktów Microsoftu od października 2003 r. udostępnione są w comiesięcznych pakietach - koncern zawsze publikuje je w każdy drugi wtorek miesiąca (kilka dni wcześniej na stronie firmy pojawia się informacja ilu uaktualnień należy się spodziewać i dla jakich produktów będą one przeznaczone). Głównym celem wprowadzenia takiej regularności było ułatwienie życia administratorom sieci korporacyjnych - dzięki stałemu cyklowi łatwiej jest im zaplanować czas potrzebny na przetestowanie i wdrożenie "łatek".

W szczególnych okolicznościach - tzn. gdy odkryta zostaje dziura w popularnym programie, która szczególnie mocno zagraża użytkownikom - Microsoft łamie comiesięczny cykl uaktualniania i udostępnia patche natychmiast po ich przygotowaniu i przetestowaniu. Dotyczy to przede wszystkim tzw. luk krytycznych - czyli takich, które umożliwiają skuteczne zaatakowanie systemu bez żadnego działania ze strony użytkownika.