Windows XP Service Pack 3 spod lady

Zamiast czekać na nawiązanie połączenia z serwerem Microsoftu lub przechodzić przez kolejne etapy aktywacji systemu można po prostu uruchomić jeden plik wykonywalny - prosto i szybko. Nieoficjalne pakiety, zawierające wszystkie łaty oraz dodatkowe programy, można bezpłatnie pobrać z wielu miejsc w Sieci. Czy alternatywa dla oficjalnego mechanizmu aktualizacji Windows jest dobrym rozwiązaniem? Microsoft twierdzi, że nie, twórcy pakietów są za, a jak jest naprawdę?

Windows XP Service Pack 3 spod lady

Uaktualnienia systemu operacyjnego stanowią jeden z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa komputera osobistego. W trakcie pracy nad systemem programiści nie są w stanie znaleźć wszystkich błędów i dziur w zabezpieczeniach, które stają się w późniejszym okresie przyczyną rozprzestrzeniania się uciążliwych robaków, wirusów, trojanów lub mogą ułatwić obcym osobom przejęcie kontroli nad komputerem podłączonym do Sieci. Żelazną zasadą administratorów oraz zwykłych użytkowników powinno być dbanie o instalowanie najbardziej aktualnych łatek i dodatków systemowych udostępnionych przez producenta.

Same łaty, publikowane przez firmę Microsoft dla systemów Windows, są tematem na wielostronicową książkę. Co miesiąc publikowany jest raport na ten temat i użytkownicy na całym świecie dowiadują się o kolejnych lukach systemowych oraz sposobach, jak sobie z nimi poradzić. Pojawiają się też spekulacje na temat konieczności rychłej publikacji kolejnego zbiorczego uaktualnienia dla Windows XP - SP3. Ocenie czytelników pozostawmy szybkość, z jaką Microsoft łata system Windows oraz jakość tych uaktualnień.

Postanowiliśmy sprawdzić czy istnieje alternatywa dla wbudowanego w Windows systemu automatycznej aktualizacji. Bez trudu znaleźliśmy kilka pakietów do pobrania, które zawierają nie tylko krytyczne łaty, ale również dodatkowe programy oraz usprawnienia samego systemu wprowadzone do plików konfiguracyjnych. Należy dodać, że budowane są one w oparciu o aktualizacje Microsoftu, a na stronach internetowych znajdują się często przekierowania do oficjalnych informacji na temat każdego dodatku systemowego.

Windows XP Service Pack 3 spod lady

Program umożliwia instalację dodatkowych elementów do systemu

Autopatcher to zestaw przeznaczony dla systemu Windows XP. Co miesiąc ukazuje się jego nowe wydanie oznaczane nazwą miesiąca, np. Autopatcher September 2005. Pakiet dostępny jest w kilku wersjach językowych - angielskiej, portugalskiej, norweskiej, greckiej, niemieckiej i polskiej. Program zawieraja łatki i uaktualnienia systemu Windows XP oraz kilka narzędzi przydatnych w pracy z systemem. Dodatkowo aplikacja pozwala na zainstalowanie uaktualnień do niektórych programów (Microsoft Outlook Express, Microsoft Internet Explorer, Windows Media Player) oraz oprogramowania dodatkowego (kodeki, odtwarzacze, wtyczki do przeglądarek, wygaszacze ekranu, itp.). Wystarczy pobrać wersję pełną (full) lub nieco okrojoną, ale za to zajmującą mniej miejsca na dysku wersję lite.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Microsoft jest przeciw

Bartłomiej Danek, rzecznik prasowy polskiego oddziału Microsoft: "Zdecydowanie odradzamy instalowanie jakichkolwiek dodatków do naszych produktów, przygotowanych przez inne firmy - chyba, że dotyczy to firmy polecanej przez Microsoft. Ze szczególną uwaga powinniśmy podchodzić do kwestii bezpieczeństwa - do oficjalnych dodatków i łatek. Instalować należy tylko te, które są wyprodukowane i dystrybuowane przez Microsoft. Tylko one zagwarantują nam maksymalne bezpieczeństwo."