Windows XP Starter Edition - nie dla graczy

Microsoft postawił sprawę jasno: Windows XP Starter Edition nie jest przeznaczony dla użytkowników, których stać na lepszy sprzęt. Nowy OS nie wystartuje na komputerach, w których zainstalowano procesory Pentium 4 albo Athlony - system zadziała wyłącznie z Celeronami, Duronami i układami Geode (VIA).

W trakcie uruchamiania się, system zawsze sprawdza ID procesora. W przypadku wykrycia urządzeń z wyższej półki, Windows po prostu nie zadziała - twierdzi wiceprzewodniczący Zenith Computers, indyjskiej firmy produkującej komputery. Znika zatem nadzieja graczy na posiadanie tańszego, "oryginalnego" systemu, który ewentualnie "później się scrackuje"...

Ograniczenia wprowadzone w Windows XP Starter Edition są na tyle poważne, by produkt nie był w stanie zaszkodzić pełnej wersji systemu. Producenci komputerów za wersję SE płacą bowiem zaledwie od 15 do 35 dolarów, podczas gdy XP Home kosztuje 70-80 dolarów amerykańskich.

Jasno definiując zakres wykorzystania edycji Starter Edition, Microsoft chciał się ustrzec sytuacji, w której firmy składające komputery sprzedawałyby ograniczony system nieświadomym niczego klientom mogącym potencjalnie mieć dużo większe wymagania względem maszyny. Docelową niszą Windows XP Starter Edition są gospodarstwa domowe, w których największy nacisk kładzie się nie na wydajność sprzętu, lecz na maksymalne ograniczenie kosztów.

Więcej informacji: Microsoft.


Zobacz również