Windows XP Starter Edition znów omija Polskę

Okrojona wersja systemu operacyjnego Windows XP - Starter Edition - trafi do kolejnych krajów. Niestety, znów nie ma wśród nich Polski. Microsoft zdecydował się tym razem na wprowadzenie SE w Egipcie oraz Turcji.

Tym samym liczba państw, w których Windows XP Starter Edition został udostępniony przez giganta z Redmond osiągnęła poziom 32 - są to m.in. Indonezja, Malezja, Tajlandia, Brazylia, Indie, Rosja i Meksyk. Państwa te borykają się z problemem piractwa na dużą skalę, wobec czego Microsoft zdecydował się na tę formę promocji oryginalnego oprogramowania licząc, że możliwość zaopatrzenia się w tani, legalny system zniechęci użytkowników (zwłaszcza początkujących oraz mniej wymagających) do korzystania z pirackich kopii Windows.

Nie wszystko złoto?

Windows XP jest systemem tanim, ale niski koszt także ma swoją cenę - najważniejsze ograniczenia w stosunku do pełnej wersji XP to możliwość jednoczesnego uruchomienia najwyżej trzech programów, brak wsparcia dla sieci domowych, możliwość utworzenia tylko jednego konta użytkownika oraz ograniczona rozdzielczość ekranu (początkowo było to 800 x 600 pikseli, jednak w ostatnich edycjach zwiększono ją do 1024 x 768).

System może z powodzeniem pracować na maszynach dysponujących procesorem taktowanym zegarem o częstotliwości 300 MHz, 64 MB pamięci RAM a do instalacji potrzebuje 1,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

Niestety, na liście państw, gdzie użytkownicy mogą już korzystać z Windows XP SE wciąż nie ma Polski. Redakcja PC World Online skierowała nawet petycję do kierownictwa polskiego oddziału koncernu - domagamy się w niej uwzględnienia Polski w planach wprowadzenia systemu na kolejne rynki. Do chwili obecnej petycję podpisało niemal 7,2 tysiąca internautów.