Windows XP będzie miał w Chinach alternatywę w postaci rządowego Linuksa

W Chinach aż 70% komputerów pracuje pod kontrolą systemu Windows XP. Rząd dostrzegając rosnące zagrożenie bezpieczeństwa związane z zakończeniem wsparcia przez Microsoft szykuje dla niego alternatywę w postaci narodowego systemu bazującego na Linuksie.

System Windows XP przestał być wspierany 8 kwietnia, chociaż niedawno okazało się, że Microsoft zrobił wyjątek dotyczący bardzo niebezpiecznej luki w przeglądarce Internet Explorer. Pomimo tego XP wciąż jest ogromnie popularny, co szczególnie widać na przykładzie Chin, gdzie należy do niego ok. 70% całego rynku (komputery prywatne, firmowe i administracyjne).

Dostrzegając rosnące zagrożenie bezpieczeństwa tamtejsze władze postanowiły podjąć pewne działania. Zhang Feng , główny inżynier z chińskiego Ministerstwa Przemysłu i Informacji Technology ( MIIT ) wydał właśnie oświadczenie, w którym przypomniał, że prowadzone są intensywne prace nad darmową alternatywą dla XP w postaci systemu bazującego na Linuksie, który bez problemu miałby pracować na słabych sprzętowo komputerach zarządzanych obecnie przez OS Microsoftu.

Chińscy urzędnicy mają nadzieję, że Chińczycy chętnie będą decydowali się na migrację z XP do bezpieczniejszego rządowego systemu. Są jednak świadomi, że może z tym być problem ze względu na kompatybilność aplikacji (np. na nowym systemie nie udało się uruchomić najpopularniejszego wśród Chińczyków komunikatora QQ). Jeżeli jednak udałoby im się z tym poradzić, z pewnością udział Linuksa w rynku systemów operacyjnych znaczący by się zwiększył.