Windows XP będzie nadal wspierany przez firmy Symantec i eScan

Firma Symantec zapowiedziała oficjalnie, że pomimo rychłego zakończenia wsparcia systemu Windows XP zamierza dalej go wspierać w swoich rozwiązaniach antywirusowych. Co ważne, nie jest osamotniona w tych deklaracjach.

Dokładnie 9 kwietnia Microsoft zaprzestanie wspierać system Windows XP. Biorąc pod uwagę jego wciąż wielką popularność (należy do niego obecnie blisko 29% rynku systemów operacyjnych; wg Net Applications) i to nie tylko w krajach rozwijających się, ale tak bogatych jak np. Japonia, postanowił jednak niedawno o przedłużenia do 14 lipca 2015 roku wsparcia dla narzędzia Security Essentials.

Kolejne firmy oferują wsparcie

Co ważne, antywirusowe wsparcie dla "staruszka" zapowiedziały także firmy dostarczające tego typu rozwiązania.

"Produkty Symantec Norton nadal będą wspierać Windows XP w dającej się przewidzieć przyszłości [niestety nie wiadomo więc, ile to wsparcie może jeszcze być oferowane - red.]" - potwierdził oficjalnie rzecznik firmy Symantec dodając jednocześnie, że użytkownicy powinni jednak pamiętać, aby ich system posiadał ostatnie Service Packi i łatki.

"Biorąc pod uwagę, że ponad 30% maszyn (na świecie) wciąż używa Windows XP, a w Indiach ponad 60% (i prawdopodobnie w wielu innych krajach), eScan nadal będzie oferował wsparcie dla Windows XP (z SP2 i SP3) do czasu, aż popularność systemu spadnie poniżej 5% [tutaj mamy bardziej konkretną deklarację niż w przypadku firmy Symantec - red.]" - zapowiedział z kolei Govind Rammurthy, dyrektor generalny MicroWorld Technologies.

Wydaje się, że podobne deklaracje złożą także wkrótce przedstawiciele kolejnych firm dostarczających programy antywirusowe.

Aktualizacja: 26 stycznia 2014 13:37

Firma Panda Security poinformowała, że także Panda Cloud Office Protection zaoferuje wsparcie dla XP po zakończeniu wsparcia przez Microsoft.