Windows XP - czy musimy z niego rezygnować?

Przesiadka na Windows 7 wydaje się dobrym rozwiązaniem, ale z przyczyn sprzętowych lub sentymentalnych, nie każdy ma na nią ochotę. Czy porzucenie systemu Windows XP jest więc koniecznością? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie, a przynajmniej jeszcze nie teraz. Przeczytajcie nasze uzasadnienie.

Windows XP
Microsoft ciągle wspiera Windows XP i będzie tak czynił aż do kwietnia 2014 roku. Wtedy ten system skończy dwanaście lat. Windows 98 był wspierany tylko przez osiem lat, a niektórzy używają go do tej pory. Co oznacza zakończenie wsparcia dla systemu? Chodzi głównie o brak aktualizacji bezpieczeństwa i innych poprawek.

Taki stan rzecz może jednak nie być wcale aż tak niebezpieczny. Po dwunastu latach Windows XP będzie już mocno zabezpieczony przez wszystkie wcześniejsze aktualizacje. Oprócz tego w 2014 roku nie będzie raczej powstawać nowe złośliwe oprogramowanie dla dwunastoletniego systemu operacyjnego.

Zobacz również:

  • Windows XP dominuje w jednym z krajów świata. Zgadnij, gdzie?
  • Windows 11 może zwolnić na komputerach z dyskami SSD NVMe
  • Forza Horizon 5 - wszystko, co chciałbyś wiedzieć o grze [7.12.2021]

Należy jednak zauważyć, że już obecnie Microsoft przestał wspierać Windows XP na wielu polach. Część aplikacji Windows Live działa tylko w systemach Windows 7 i Vista. To samo dotyczy Internet Explorera 9, więc jeśli używacie XP, to pamiętajcie, by raczej nie polegać na przeglądarce Microsoftu.

Jeśli jednak inni producenci oprogramowania odwrócą się od Windows XP, będzie to dla nas znakiem, że należy pożegnać się z naszym systemem. Stanie się to szczególnie oczywiste, gdy swoje produkty przestaną oferować producenci przeglądarek i programów antywirusowych.