Windows XP - czy to się opłaca?

Wyniki testu porównującego wydajność Windows Me, 2000 oraz XP wykazują, że nowy system operacyjny nie jest tak szybki, jak chciałby tego Microsoft.

Wyniki testu porównującego wydajność Windows Me, 2000 oraz XP wykazują, że nowy system operacyjny nie jest tak szybki, jak chciałby tego Microsoft.

Chyba żaden system operacyjny Microsoftu nie wzbudzał przed premierą tyle kontrowersji, co Windows XP (kodowa nazwa Whistler). Zdaniem producenta, jest on prosty w obsłudze, niezawodny, bardzo stabilny i skalowalny. Po prostu, najlepszy. Jak jest w rzeczywistości? Czy mamy do czynienia z rewolucyjnym rozwiązaniem, czy może raczej z przeciętnym produktem w ładnym opakowaniu i z doskonale zaplanowaną kampanią reklamową?

Zakup Windows XP możemy przede wszystkim polecić użytkownikom systemów operacyjnych Windows 95, 98, Me (oczywiście, pod warunkiem że ich komputery spełniają wymagania sprzętowe). Głównym czynnikiem o tym decydującym jest znacznie większa stabilność Windows XP i przyzwoita wydajność. Nieco rozczarowani mogą być użytkownicy Windows 2000 - Windows XP ma im do zaoferowania jedynie nowe narzędzia, których przydatność pozostaje dyskusyjna lub są dostępne jako oddzielne, często darmowe aplikacje, które można zainstalować w Windows 2000.

Najistotniejszą zmianą jest nowa polityka rozwijania systemu operacyjnego. zrezygnował z prowadzenia dwóch linii Windows (95, 98, Me oraz NT, 2000). Obecnie będziemy mieli jeden system operacyjny w dwóch wersjach, wykorzystujących tę samą architekturę. Windows XP w wersji Home Edition ma zastąpić Windows Millennium (Me) w przypadku zastosowań domowych. Natomiast Windows XP Professional (Pro), jako następca Windows 2000 Professional, jest przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Jest to rozszerzenie wersji Home Edition - oferuje wiele opcji typowych dla firm i użytkowników zaawansowanych, np. zarządzanie poprzez przynależność do domeny, konfigurowanie ustawień plików i zabezpieczeń, przywracanie poprzednich wersji sterowników, zdalny pulpit itp. To, co najsilniej łączy obie wersje Windows XP, to wykorzystanie wspólnego rdzenia systemowego opartego na podstawach Windows 2000.

Szybki i stabilny

To nie do końca prawda. Po zakupie Windows XP większą stabilność pracy systemu odczują głównie użytkownicy Windows 95, 98 oraz Me. Jak zapewnia Microsoft, nowy system operacyjny jest co najmniej tak stabilny, jak Windows 2000. Dzieje się tak właśnie za sprawą wykorzystania w Windows XP technologii zastosowanych w Windows 2000. Dotychczasowi użytkownicy tego systemu praktycznie nie odczują żadnej różnicy. Podczas naszych testów Windows XP faktycznie zachowywał się stabilnie. Niestety, nie można tego powiedzieć w odniesieniu do aplikacji pracujących pod jego kontrolą (notabene opracowanych również przez Microsoft).

Aplikacje działające pod kontrolą Windows XP nie zachowywały się tak stabilnie, jak system operacyjny. W regularnie pojawiających się komunikatach Microsoft przeprasza za powstałe niedogodności.

Aplikacje działające pod kontrolą Windows XP nie zachowywały się tak stabilnie, jak system operacyjny. W regularnie pojawiających się komunikatach Microsoft przeprasza za powstałe niedogodności.

Z testów porównawczych, przeprowadzonych przez firmę eTesting Labs na zlecenie Microsoftu, wynika, iż wydajność Windows XP jest prawie taka sama, jak Windows 2000. W testach wydajnościowych oba systemy operacyjne uzyskały niemalże identyczne rezultaty, a w niektórych zastosowaniach Windows 2000 okazał się nawet szybszy. Z kolei porównanie z rezultatami uzyskanymi przez Windows 98, Me oraz NT wykazuje znaczną przewagę Windows XP. Sporą niespodzianką okazał się stosunkowo krótki czas uruchamiania, porównywalny z Windows 98 czy Me, a wyraźnie krótszy w odniesieniu do Windows 2000.

Wyniki testu porównującego wydajność Windows Me, 2000 oraz XP, przeprowadzone przez amerykańską redakcję PC World Komputer, pokazują, że nowy system operacyjny nie jest tak szybki, jak chciałby tego Microsoft.

Wyniki testu porównującego wydajność Windows Me, 2000 oraz XP, przeprowadzone przez amerykańską redakcję PC World Komputer, pokazują, że nowy system operacyjny nie jest tak szybki, jak chciałby tego Microsoft.

Odmienne rezultaty przyniosły testy przeprowadzone przez amerykańską redakcję PC World Computer. Co prawda potwierdziły szybkość uruchamiania Windows XP, ale wykazały jednocześnie, że pod względem wydajności nie odbiega on od Windows Me.

Niestety, nowy system operacyjny Microsoftu ma duże wymagania sprzętowe, choć oficjalnie firma informuje, iż minimalna konfiguracja to procesor z zegarem 233 MHz i 64 MB RAM, a rekomendowana to procesor 300 MHz i 128 RAM (patrz tabela). Windows XP potrzebuje jeszcze 1,5 GB wolnej przestrzeni na twardym dysku. Należy spojrzeć na tę specyfikację z przymrużeniem oka. Jeden z komputerów, na których testowaliśmy Windows XP, wyposażony w procesor Celeron 466 MHz, 128 MB pamięci RAM i zintegrowaną kartę graficzną, nie sprawdził się w codziennej pracy, ze względu na zbyt duże obciążenie zasobów przez system operacyjny. Tego typu problemy nie pojawiły się na komputerze z Duronem 800 MHz, 256 MB RAM oraz kartą GeForce2 Pro 32 MB. Czynnikiem w dużym stopniu wpływającym na pracę Windows XP jest ilość dostępnej pamięci operacyjnej. Dlatego gorąco polecamy, w przypadku zdecydowania się na zakup Windows XP, wyposażenie komputera w co najmniej 256 MB pamięci RAM. Naszym zdaniem, to najtańszy sposób na zwiększenie wydajności systemu.

Minimalne wymagania sprzętowe systemów Windows Me, 2000 oraz XP, podane przez Microsoft. Choć dane te należy traktować z przymrużeniem oka, to jednak wyraźnie widać stały wzrost zapotrzebowania na zasoby systemowe.

 Procesor [MHz]Pamięć RAM [MB]Wolne miejsce na dysku [MB]
Windows Me15032 480
Windows 200013364650
Windows XP233641500

Miła niespodzianka spotkała nas podczas instalacji Windows XP. System bez problemu wykrył zainstalowane w komputerze komponenty i zainstalował niezbędne sterowniki, bez zmuszania użytkownika do dostarczania dyskietki czy płyty CD ze stosownymi plikami (oczywiście dobrze też później zainstalować nowsze wersje sterowników udostępniane przez producentów sprzętu, np. Detonatory nVidii). Co ważne, Windows XP nie wykrył żadnych problemów kompatybilności z hardware'em, co nastręczało wiele kłopotów użytkownikom Windows 2000.

W Windows XP wprowadzono bardzo dużo nowości - zmieniono właściwości wielu już dostępnych narzędzi i programów (Internet Explorer 6, Windows Media Player 8), a także dodano sporo nowych, takich jak obsługa archiwów ZIP, narzędzia do nagrywania płyt CD czy oprogramowanie typu firewall. Niestety, narzędzia te oferują bardzo ograniczoną funkcjonalność, szybko więc przekonasz się, że bez takich programów, jak WinZip czy Nero, nie da się pracować w Windows XP.

Koniec dominacji szarości

Choć ogólna idea poruszania się po systemie operacyjnym nie zmieniła się (menu Start, Control Panel itp.), to interfejs graficzny został poddany intensywnej kuracji odmładzającej. Nowy interfejs systemu Windows ma znacznie większe wymagania sprzętowe, dlatego pozostawiono możliwość korzystania z klasycznego wyglądu interfejsu, znanego z systemów Windows 98 i 2000.

Użytkownik otrzymał większe możliwości wpływu na wygląd Windows XP. Można teraz określić, czy ikonki mogą się pojawiać na pulpicie oraz jak mają wyglądać foldery systemowe (np. Control Panel). Wszystkie te zmiany uatrakcyjniły pracę przy komputerze.

 Kolorowy interfejs graficzny Windows XP prezentuje się przyjemnie. Na ilustracji widać również nowe menu Start oraz Control Panel.

Kolorowy interfejs graficzny Windows XP prezentuje się przyjemnie. Na ilustracji widać również nowe menu Start oraz Control Panel.

Największemu przeobrażeniu wśród elementów pulpitu uległo menu Start oraz pasek zadań. Nowe menu Start ułatwia dotarcie do najczęściej używanych aplikacji, folderów systemowych oraz dokumentów. Użytkownik ma możliwość spersonalizowania jego wyglądu, np. u góry może umieścić własne imię.

Z kolei Pasek Zadań oferuje dwie nowe, przydatne funkcje. Pierwsza z nich umożliwia ukrycie zawartości zasobnika systemowego (tzw. tray). Druga funkcja powoduje wyświetlenie listy otwartych dokumentów po najechaniu myszą na przycisk paska zadań, oznaczający uruchomioną aplikację. Funkcja ta działa w sytuacji, gdy w jednym oknie aplikacji jest otwartych kilka dokumentów jednocześnie.

Nowe właściwości Paska Zadań w akcji.

Nowe właściwości Paska Zadań w akcji.

Ciekawą nowością jest technologia ClearType. Poprawia ona wyświetlanie czcionek na ekranie poprzez wygładzanie ich kształtów. Przyda się głównie użytkownikom notebooków i paneli LCD.