Windows XP - dekompatybilny Service Pack?

Microsoft zaapelował do programistów i producentów oprogramowania dla systemu Windows, by dokładnie sprawdzili swoje programy pod kątem zgodności ze zmianami, które do systemu Windows XP wprowadzi Service Pack 2. Przedstawiciele koncernu mówią, że zmiany te będą na tyle radykalne, że niektóre, szczególnie starsze aplikacje, mogą przestać działać w uaktualnionym systemie.

Service Pack 2 dla Windows XP ma być czymś więcej niż zwykłym pakietem dodatków, patchy i uaktualnień - Microsoft za punkt honoru postawił sobie, by SP2 w końcu uczynił Windows XP bezpiecznym systemem operacyjnym. Dlatego też SP2 wprowadzi do systemu (a szczególnie - do komponentów związanych z bezpieczeństwem) na tyle istotne zmiany, że niektóre programy innych firm mogą przestać uruchamiać się pod kontrolą Windows XP.

Zaskoczeni programiści

"Spodziewam się, że dla wielu programistów zaskoczeniem będzie to, że zmieniamy niektóre standardowe ustawienia systemu - to zaś może spowodować problemy ze starszymi aplikacjami" zapowiada Tony Goodhew, product manager Windows. "Dlatego bardzo ważne jest, by autorzy oprogramowania sprawdzili swoje aplikacje pod kątem zgodności z Windows XP SP2" - dodaje Goodhew.

Aby im to ułatwić, Microsoft udostępnił specjalne online'owe kursy, które mają pomóc w zapoznaniu się z skutkami zainstalowania Service Packa 2. W serwisie internetowym Microsoftu (http://msdn.microsoft.com/security/productinfo/XPSP2/default.aspx ) znaleźć można m.in. próbki kodu, które ułatwić mają programistom dostosowanie swoich programów do wymogów SP2. To nowość - Microsoft nigdy wcześniej (przed premierą żadnego wcześniejszego Service Packa) nie oferował programistom podobnej pomocy.

Microsoft pomaga

Tony Goodhew tłumaczy, że wszystkim większym producentom oprogramowania dla Windows już zaoferowano pomoc i firmy pracują nad tym, by ich programy były w pełni zgodne z "nowym" Windows XP. Niestety, mniejsi deweloperzy muszą testy i "dopasowywanie" programów przeprowadzić we własnym zakresie - dlatego też koncern przygotował ów serwis internetowy.

Goodhew zaznaczył również, że jeśli okaże się, że jakiś program nie będzie poprawnie współpracował z systemem Windows XP SP2, to prawdopodobnie będzie oznaczało, że jego twórca nie zadbał o stworzenie odpowiednio bezpiecznego kodu. "To proste - jeśli jakaś aplikacja nie będzie działała pod kontrolą Win XP SP2, to będzie to oznaczało, że nie jest ona wystarczająco dobrze zabezpieczona" - tłumaczy przedstawiciel Microsoftu. "Bezpieczeństwo jest najważniejsze - tym bardziej, że, wbrew obiegowej opinii, nie jest to problem jedynie Microsoftu, ale wszystkich programistów. Jeśli chcemy, żeby oprogramowanie było bezpieczne, to musimy zadbać o to razem. Nie ważne, ile czasu zajmie autorom oprogramowania dostosowanie ich do naszych nowych standardów - bezpieczeństwo jest najważniejsze i najlepiej, jeśli programiści zaczną swoją pracę już teraz [udostępnienie SP2 dla Windows XP zapowiadane jest na połowę roku - red.]" - mówi Tony Goodhew.

Co się zmieni?

Zmiany, które do Windows XP ma wprowadzić SP2 dotyczą czterech głównych obszarów - ochrony sieci, zarządzania pamięcią, bezpieczeństwa poczty e-mail oraz bezpieczeństwa przeglądania zasobów sieci WWW. Według przedstawicieli Microsoftu, najbardziej radykalne zmiany dotyczyć będą następujących komponentów systemu: Zdalnego wywoływania procedur (RPC - Remote Procedure Calls), DCOM (Distributed Component Object Model), wbudowanego do Windows Firewalla oraz zarządzania pamięcią.

To krok w dobrym kierunku

"Istotnie, wydaje się, że zmiany, które wprowadzi SP2 mogą wpłynąć na kompatybilność Windows XP ze starszymi aplikacjami" - przyznaje Thor Larholm z firmy PivX Solutions. Jego zdaniem, Microsoft postępuje słusznie - częściowo ograniczona funkcjonalność w zamian za podniesienie poziomu zabezpieczeń to dla użytkowników korzystna transakcja. "Microsoft wreszcie stwierdził, że bezpieczeństwo systemu już ważniejsze niż 'kompatybilność wszystkiego ze wszystkim' " - mówi Larholm.

Wiadomo już, że jednym z programów, który stanie się 'ofiarą' zmian wprowadzonych do Windows XP przez Service Pack 2 będzie... Visual Studio .Net Microsoftu. W 'nowym' systemie przestanie działać funkcja zdalnego debuggowania - nie pozwoli na to nowy, rozbudowany firewall, który standardowo zamyka wszystkie porty. Innym produktem Microsoftu, który będzie miał kłopoty z poprawną pracą pod kontrolą Windows XP SP2 będzie .Net Framework - tu z kolei przyczyną kłopotów będzie nowy system zarządzania pamięcią. Koncern już zapowiedział, że wraz z premierą SP2 dla Windows XP udostępni również użytkownikom powyższych aplikacji wszelkie niezbędne aktualizacje.

Kiedy będzie SP2?

Pod koniec ubiegłego roku Microsoft udostępnił testerom pierwszą wersję beta service packa 2 dla Windows XP. Termin udostępnienia jego finalnej wersji zapowiedziano na połowę bieżącego roku. "Ta data jest cały czas aktualna - i na pewno ewentualne problemy z kompatybilnością nie spowodują jej zmiany" - zapowiada Tony Goodhew.

Więcej informacji o Service Packu 2 dla Windows XP można znaleźć tutaj:

http://www.pcworld.pl/news/61934.html

http://www.pcworld.pl/news/62115.html