Windows XP: dużo firm nie zamierza z niego rezygnować, a zagrożeń coraz więcej

Wiele firm z różnych powodów nie zamierza przeprowadzić migracji z pozbawionego wsparcia systemu Windows XP. Liczba zagrożeń jednak szybko rośnie.

System Windows XP przestał być wspierany, co oznacza, że nie będą dla niego (z pewnymi opłacalnymi dla Microsoftu wyjątkami) dostarczane aktualizacje bezpieczeństwa. Wciąż korzysta z niego jednak ok. 28% komputerów, w tym ogromna część komputerów zainstalowanych w przedsiębiorstwach. The Guardian informuje jednak, że pomimo kampanii Microsoftu namawiających do migracji wielu przedsiębiorców nie widzi żadnego zagrożenia związanego z brakiem wsparcia technicznego.

Zagrożenie jednak rośnie

Nie ulega jednak wątpliwości, że brak wsparcia technicznego ze strony Microsoftu zwiększa ryzyko infekcji komputerów z systemem Windows XP szkodliwym oprogramowaniem. Jeżeli pomimo tego firmy nie zamierzają przeprowadzić migracji do innego systemu operacyjnego, powinny przynajmniej zastosować się do zaleceń firm zajmujących się bezpieczeństwem:

- usunąć przywileje administratora standardowym użytkownikom

- w szerokim zakresie oprzeć się na mechanizmach blokowania nieautoryzowanych aplikacji (whitelisting)

- stosować oprogramowanie antywirusowe

To bardzo ważne, aby przedsiębiorcy, którzy operują przecież danymi konsumentów, podeszli do tego temat bardzo poważnie. Eksperci ostrzegają bowiem, że obecnie w Internecie pojawiło się więcej zagrożeń próbujących wykorzystać fakt zaprzestania wsparcia dla Windows XP. Mamy więc tutaj do czynienia z rosnącą liczbą fałszywych aktualizacji oprogramowania i sterowników. Ponadto w Sieci zagościły aplikacje bezpodstawnie obiecujące zapewnienie bezpieczeństwa dla XP i dodatkowo wymagające wniesienia stosownej opłaty za dostęp do niektórych funkcji, lub namawiające do wykupienia pełnej licencji.