Windows XP - dwoi się i troi

W Polsce można w tej chwili kupić dwie wersje systemu Windows XP - Home (przeznaczoną, zgodnie z nazwą, dla użytkowników domowych) oraz Professional (dedykowaną dla zastosowań bardziej zaawansowanych). Niewykluczone jednak, że pod koniec bieżącego roku potencjalny nabywca będzie miał do wyboru znacznie więcej wersji Windows - w kolejce do pojawienia się na polskim rynku czekają przecież Windows XP N (Home i Pro), Windows XP Media Center Edition 2005, 64-bitowa wersja Windows XP Pro, a być może również Windows dla początkujących - czyli Windows XP Starter Edition.

Przyczyny pojawiania się na rynku kolejnych wersji Windows XP są różne - w przypadku pewnych systemów jest to efekt zaplanowanego przez Microsoft rozszerzania dostępności produktu, do wprowadzenia innych koncern został zmuszony w drodze postępowania antymonopolowego. Co do innych systemów - np. Starter Edition - wciąż jeszcze nie wiadomo, czy w ogóle trafią one na polski rynek.

Niestety, ceny nowych systemów na razie nie są znane. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Microsoftu, zostaną one ustalone bezpośrednio przed wprowadzeniem danych systemów na rynek, zaś na ich ostateczną wysokość wpływ będą mieli partnerzy koncernu, zajmujący się dystrybucją jego oprogramowania.

Komentuje Paweł Markowski z ABC Data:

Najciekawszą propozycją Microsoftu dla użytkowników domowych wydaje się system Windows XP Starter Edition - choć zastrzec trzeba, że nie będzie nadawał się on dla wszystkich. Trudno sobie przecież wyobrazić, by system z rozdzielczością ekranu ograniczoną do 800 x 600 pikseli spełnił oczekiwania użytkowników domowych, którzy kupują komputer np. do gier i wyposażają go w potężną kartę graficzną. Mimo to sądzę, że system taki mógłby cieszyć na polskim rynku sporą popularnością.

Jeśli zaś chodzi o Windows XP N - jeśli system ten nie będzie wyraźnie tańszy od zwykłej wersji Windows XP (np. o równowartość któregoś z konkurencyjnych odtwarzaczy), to trudno mi wyobrazić sobie, by cieszył się dużym powodzeniem. Z kolei popularność Windows XP 64-bit w znacznej mierze zależeć będzie od popytu na 64-bitowe procesory, które obecnie nie są jeszcze zbyt popularne - głównie z uwagi na wysokie ceny. Podobnie wygląda sytuacja Windows XP Media Center - popularność tego systemu również uzależnione będzie od upowszechniania odpowiedniego sprzętu (czyli komputerów umożliwiających pełne wykorzystanie funkcjonalności oferowanej przez Windows XP MCE).

Windows XP Media Center - pod koniec roku

Planowane na koniec roku wprowadzenie do Polski multimedialnej edycji systemu (Windows XP Media Center Edition 2005) ogłoszone zostało na targach CeBIT. Microsoft zapowiedział wtedy, że system ten zostanie do końca bieżącego roku udostępniony w 20 nowych krajach (szerzej na ten temat pisaliśmy w tekście "Windows Media Center - edycja 2005 także w polskiej wersji!"). W skrócie rzecz ujmując, Windows XP MCE to system umożliwiający przekształcenie komputera PC w kombajn do oglądania i nagrywania filmów oraz programu telewizyjnego, słuchania muzyki, radia czy przeglądania zdjęć.

Windows XP - WMP = Windows XP N

Rodzina Windows XP

Rodzina Windows XP

Systemy Windows XP Home i Pro oznaczone symbolem 'N' to z kolei nic innego, jak regularne wersje Windows XP, z których usunięty został odtwarzacz plików multimedialnych Windows Media Player. Microsoft został zmuszony do wprowadzenia na europejski rynek takiej edycji Windows przez Komisję Europejską, która zarzuciła koncernowi, że dystrybuując system z zainstalowanym odtwarzaczem uzyskuje nieuczciwą przewagę nad innymi producentami oprogramowania multimedialnego. Nie wiadomo na razie, kiedy nowe wersje Windows pojawią się w Europie - najprawdopodobniej nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy. Nie są również znane ceny nowych systemów.


Zobacz również