Windows XP: historia systemu, który nie chce "umrzeć"


Rok 2002

17 stycznia: Microsoft informuje, że sprzedał ponad 17 milionów kopii Windows XP (nowe komputery, aktualizacja).

18 kwietnia: Microsoft twierdzi, że Windows XP jest obecnie zainstalowany na blisko 60 procentach komputerów.

16 lipca: Microsoft prezentuje Windows XP Media Center Edition, czyli osobną wersję systemu Windows XP (jej kodowa nazwa to "Freestyle") dodająca nowe, multimedialne elementy.

“Komputery PC ewoluowały z narzędzi produkcyjnych do urządzeń dostarczających rozrywkę, komunikację i wiele innych możliwości. Konsumenci pragną, żeby ich komputer dostarczał im więcej zabawy i przyjemności i chcą, aby wnosił on bardziej kreatywny wkład do ich życia niż to ma miejsce obecnie. To jest właśnie czas dla Windows XP Media Center Edition" - powiedział Michael Toutonghi, wiceprezes Windows eHome Division w firmie Microsoft.

30 sierpnia: Microsoft zapowiada wydanie dodatku XP Service Pack 1 wprowadzającego poprawki z zakresu bezpieczeństwa oraz zmiany związane z nakazem amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości dotyczące m.in. udostępnienia możliwości usunięcia Internet Explorera.

9 października: Blisko rok po premierze Windows XP Microsoft wciąż stara się przekonać opornych klientów korporacyjnych do przejścia z Windows 95 na XP:

"Jak rozmawiam z menadżerami IT słyszę, że muszą uzasadniać swoje inwestycje technologiczne bardzie j niż kiedykolwiek wcześniej. Z napiętym budżetem przedsiębiorstwa muszą być pewne, że inwestycja w IT im się zwróci. Firmy korzystające w dalszym ciągu z platform Windows 95 lub 98 tracą niesamowite korzyści jakie oferuje kombinacja Windows XP i Office XP. Razem dostarczają one naszym klientom większą wartość biznesową od jakichkolwiek innych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. I my to udowodnimy!" - powiedział Steve Ballmer.

29 października: Microsoft organizuje w nowojorskim Bryant Park huczną imprezę poświęconą Windows XP Media Center. Wśród zaproszonych gwiazd byli aktorzy i komicy tacy jak Tom Arnold. Zabrani mogli zobaczyć konsumentów cieszących się oprogramowaniem w salonie, pokoju medialnego i akademiku. Analityk P.J. McNealy powiedział wówczas, że “konsumenci stali się bardziej swobodni jeżeli chodzi o słowa "cyfrowe treści."

7 listopada: Kolejna wystawa COMDEX to oczywiście czas Tabletu PC. Po dwóch latach z rzędu prezentujących możliwości urządzenia, Microsoft zapowiedział w końcu, że wprowadzeni go do sprzedaży.

“Wprowadzenie do sprzedaży Tabletów PC oznacza nową erę dla komputerów przenośnych, która ograniczona jest jedynie wyobraźnią użytkowników. Tablety PC to wspaniały przykład w jaki sposób komputery przystosowują się do tego jak naprawdę pracują ludzie robiąc notatki podczas spotkań, współpracując bezprzewodowo z kolegami lub czytając to co wyświetlane jest na ekranie." - powiedział Bill Gates.

Jeżeli 5-letnia prognoza Gatesa okazałaby się prawdziwa, oznaczałoby to, że jeszcze przed końcem 2007 roku sprzedaż Tabletów PC powinna być większa od całego ogromu różnych komputerów PC. A przecież już wcześniej wiadomo było, że tego typu urządzenia są popularne wśród niewielkiej części użytkowników i Microsoft nie był w stanie tego znacząco zmienić.

Rok 2003

8 stycznia: Microsoft wprowadza do sprzedaży Windows Smart Display, czyli po raz kolejny atakuje rynek tabletów. Windows Smart Display to urządzenie z dotykowym ekranem LCD, które pozwalało na komunikację z komputerem PC za pośrednictwem WiFi. Ze względu na słabą popularność Microsoft wycofał je z rynku przed końcem roku.

23 marca: Microsoft poinformował, że pracuje nad Microsoft Windows XP 64-Bit Edition Version 2003, czyli wersją systemu przeznaczoną przede wszystkim dla platformy Intel Itanium.

11 sierpnia: Ogromna liczba użytkowników Windows XP (i Windows 2000) odkryła, że ich komputery wyświetlają alarmujące wiadomości i samoczynnie ponownie się uruchamiają. I tak w kółko. Winnym okazał się robak Blaster.

17 listopada: Podczas COMDEX Bill Gates pokazuje nową wersję Windows XP Tablet PC Edition. Rok po tym jak zapowiedział, że Tablety pokonają "zwykłe" PC w ciągu najbliższych pięciu lat (czyli w 2007 roku) Microsoft…w dalszym ciągu wspomina o pięciu latach, z tą jednak różnica, że "przejęcie" rynku powinno nastąpić w 2008 roku.

Rok 2004

12 stycznia: Krótko przed tym jak miało wygasnąć wsparcie dla Windows 98 Microsoft zdecydował o jego przedłużeniu (również dla Windows Me) do 30 czerwca 2006 roku. Decyzja taka została podjęta, aby uspokoić klientów którzy nie chcą w najbliższym czasie przejść na Windows XP.

"Lepiej żeby ludzie pozostali przy Windows 98 niż jakby mieli przesiąść się na takie rzeczy jak Linux" - powiedział Cnet analityk Michael Gartenberg.

Kwiecień: Pisząc do PC World Steve Manes przyznał, że w końcu przyparł do muru na prasowym obiedzie Jima Allchina, szefa działu Microsoftu zajmującego się Windows i zmusił go do zobowiązania się do wyeliminowania w następnym Windows (Longhorn) towarzyszącego modułowi wyszukiwania pieska. Niezbyt jednak ufając tym zapewnieniom Manes stworzył adres mailowy [email protected], na który mogli pisać wszyscy, którzy podzielają jego zdanie, czyli nienawidzą wirtualnego asystenta na czterech łapach.

6 sierpnia: Po wielu opóźnieniach Microsoft ogłosił, że jest już prawie gotowy do wydania dodatku Windows XP Service Pack 2, który nie tylko eliminował błędy i łatał dziury, ale wyposażony był w szereg innych rozwiązań takich jak wbudowany firewall, blokada pop-up, lepsze wsparcie dla technologii bezprzewodowych WiFi i Bluetooth, czy kolejne możliwości multimedialne. W odróżnieniu od innych aktualizacja ta była na tyle istotna, że sam Bill Gates poinformował o niej na wystąpieniu podczas RSA, konferencji poświęconej bezpieczeństwu.

11 sierpnia: W wielu częściach świata Windows jest zbyt kosztowny i pomimo jego zabezpieczeń na masową skalę piracko kopiowany. Microsoft reaguje na ten stan rzeczy i tworzy Windows XP Starter Edition, czyli zubożoną wersję XP, która jest tańsza i przeznaczona dla krajów rozwijających się takich jak Tajlandia, Brazylia, czy Rosja. System ten pozwala na jednoczesne uruchomienie tylko trzech programów, co zdaniem Microsoftu nie jest wielkim problemem dla ludzi, dla których jest przeznaczony.

27 sierpnia: Jedną z cech, która miała uczynić, że Longhorn w porównaniu do XP dokona wielkiego kroku naprzód był WinFS-a, czyli nowy system plików, który Bill Gates opisywał w 2003 roku jako "święty grall". Jego wprowadzenie okazało się jednak na tyle trudne, że Microsoft zdecydował się usunąć go z nowego systemu.

12 października: W znajdującym się w Los Angeles Shrine Auditorium Microsoft prezentuje Windows XP Media Center 2005. Podczas imprezy w nowym Media Center PC firmy HP dziennikarze mają okazję zobaczyć, jak komputer wyposażony w nowy OS radzi sobie z komunikacją z telewizorem. Niestety coś idzie nie tak i przez kilka minut grono kierowników HP próbuje ustalić jak do tego doszło. Wielu dziennikarzy przyjęło wówczas, że Windows XP nie jest jeszcze gotowy do wejścia na salony.

13 października: David Pogue z New York Times przedstawia opinię na temat OQO Model 01, czyli korzystającego z Windows XP kieszonkowego komputera. W większości opinia ta jest pozytywna i zawiera m.in. stwierdzenie, że twórcy urządzenia nadali nowe znaczenie terminowi Pocket PC.

Tom Mainelli z PC Worlda był jednak znacznie mniej podekscytowany OQO:

"Klawiatura przeznaczona do pisania kciukami cechuje się przyzwoitą reakcją na dotyk, ale rozmieszczenie niektórych klawiszy było tak niefortunne, że nie mogłem ich dosięgnąć. Stałem się całkiem biegły w użyciu znajdującego się po prawej stronie klawiatury urządzenia TrakStick i dwóch przycisków myszy po jej lewej stronie, lecz miałem mniej szczęścia przy użyciu dołączonego rysika. Więcej niż raz złapałem się na tym, że wielokrotnie stukałem w dotykowy ekran próbując zmusić program do odpowiedzi."

Rok 2005

29 marca: Microsoft, który został zmuszony przez Komisję Europejską do wydania wersji Windows XP bez wbudowanego Windows Media Playera postanowił nazwać ją Windows XP N.

22 lipca: W Atlancie Microsoft zapowiada, że Longhorn, czyli następca Windows XP będzie się nazywał Windows Vista.

Podobnie jak w przypadku XP, Microsoft podszedł bardziej twórczo do stworzenia tej nazwy. Poświęcił temu ponad 8 miesięcy prowadząc w międzyczasie liczne rozmowy z użytkownikami i biorąc pod uwagę inne kandydatury takie jak np. Windows 07. Ostatecznie skończyło się na słowie Vista, które oznacza widok, perspektywę.

Rok 2006

9 marca: Podczas niemieckich targów CeBIT Microsoft prezentuje Ultra-Mobile PC, czyli malutkie komputery przenośne z dotykowym wyświetlaczem, które jednak nie są dokładnie tym samym czym Tablety PC.

"UMPC to nowa kategoria mobilnych komputerów PC zaprojektowanych, aby wesprzeć rozwijający się mobilny styl życia. Dysponują zgodnym z mobilnym nastawieniem interfejsem użytkownika oferującym takie możliwości jak obsługa dotykiem, rysikiem, za pomocą dedykowanych przycisków jak również za pomocą klawiatury zapewniającej w podróży wygodny dostęp do bazujących na Windows aplikacji. Ekstremalnie mobilna natura tego urządzenia, wraz z bogactwem technologii Windows PC, tworzy potężną platformę do mobilnej komunikacji, rozrywki, gier i nowych scenariuszy takich jak oparte na lokalizacji serwisy. Projekt "Origami" to nasz pierwszy krok w kierunku realizacji naszej wizji. Wierzymy, że komputery UMPC staną się ostatecznie tak niezbędne i wszechobecne jak obecnie telefony komórkowe. Pracujemy nad tym progresywnie wprowadzając udoskonalenia w sprzęcie i oprogramowaniu. Naszym następnym krokiem zgodnie z planem będzie wydanie systemu Windows Vista. Ale dzisiaj komputery UMPC są wspaniałym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy udajesz się w podróż, ale chcesz mieć dostęp do informacji, rozrywki i komunikacji poprzez w pełni funkcjonalny Windows PC."

21 marca: Microsoft zalicza jedną z poważniejszych wpadek. Podczas gdy niektórzy klienci korporacyjni dostaną w swoje ręce Vistę w listopadzie, klienci indywidualni będą musieli na nią poczekać do stycznia 2007 roku, co oznacza, że wszystkie sprzedane w okresie świątecznym komputery będą pracowały pod kontrolą Windows XP.

5 kwietnia: Apple prezentuje Boot Camp, czyli składnik systemów Mac OS X opartych o procesory Intela, który pozwala na uruchomienie na Maku system Windows XP. Wcześniej nie było to możliwe w przypadku żadnego systemu Microsoftu.