Windows XP: historia systemu, który nie chce "umrzeć"


Rok 2007

24 stycznia: Microsoft zdecydował o wydłużeniu wsparcia dla konsumenckiej wersji XP do 2014 roku (oryginalnie był to styczeń 2009 roku).

29 stycznia: Koniec ery Windows XP. Przynajmniej taką nadzieję ma Microsoft informując w Nowym Jorku o dostępności systemu Windows Vista (i Office’a 2007) w wersji konsumenckiej:

"Udostępnienie nowego systemu to realizacja bezprecedensowej współpracy pomiędzy Microsoftem a jego klientami i partnerami, która wprowadza nas w erę komputerów łatwiejszych do obsługi, bezpieczniejszych i przyjemniejszych."

“Windows Vista i Microsoft Office 2007 zmienią sposób w jaki ludzie pracują i się bawią. Komputer osobisty stał się kluczową częścią codziennego życia prawie miliarda ludzi na ziemi. Miliony konsumentów pomagało nam projektować, testować i tworzyć najbardziej ekscytujące wersje Windows i Office jakie do tej pory mieliśmy okazję zaprezentować. Windows Vista i Microsoft Office 2007 doskonale spełniają potrzeby I aspiracje ludzi na całym świecie." - zachwalał nowe produkty Microsoftu Bill Gates.

Microsoft oczekując wysokiej sprzedaży Visty zwracał również uwagę na inne aspekty, np. takie, że dzięki nowemu systemowi w 2007 roku gospodarka Kalifornii powinna zostać zasilona kwotą 10 miliardów dolarów.

Pierwsze recenzje nie są bardzo dobre dla Visty, ale są w większości pozytywne.

Marzec: PC World przeprowadza analizę opinii tysiąca użytkowników Visty. Nieco ponad jedna trzecia z nich jest zadowolonych, natomiast pozostali są obojętni lub nieszczęśliwi.

23 lipca: Gianfranco Lanci, szef Acera, podobnie jak inni szefowie firm produkujących komputery, skarży się publicznie na product Microsoftu:

"Cały przemysł jest rozczarowany Vistą…I to nie zmieni się w drugiej połowie tego roku".

Lanci wściekał się przy tym zarzucając Microsoftowi, że wprowadził na rynek nowy OS zanim był on naprawdę gotowy.

11 września: Firma analityczna NPD podaje, że Vista nie sprzedaje się tak szybko jak Windows XP. Biorąc pod uwagę pierwsze sześć miesięcy od momentu premiery systemów, sprzedaż Visty w Stanach Zjednoczonych (chodzi o wersje pudełkowe systemu) jest aż o 60% słabsza niż XP.

"Nie jest dobrze" - pisze w raporcie NPD analityk Chris Swenson, który twierdzi również, że ciężko wskazać korzyści jakie wnosi ze sobą Vista i zwraca uwagę na fakt, że może ona pracować wyłącznie na nowych komputerach.

27 września: Microsoft planował początkowo, że czołowi producenci PC będą sprzedawali komputery z preinstalowanym Windows XP do 31 stycznia 2008 roku. Gigant zmienia jednak zdanie i wydłuża ten termin do 30 czerwca 2009 roku. Nikt jednak nie chce oficjalnie stuknąć się w pierś i przyznać, że z Vistą nie jest dobrze:

"Wierzymy, że dodatkowy czas pomoże niektórym klientom na przygotowanie się do przejścia z XP na Vistę" - powiedział przedstawiciel Della.

Równie optymistycznie brzmi wypowiedź Mike’a Nasha z Microsoftu:

"To są jeszcze początki, ale jeżeli wszystko pójdzie jak oczekujemy, Windows Vista będzie najszybciej sprzedającym się systemem w naszej historii."

18 października: Dominująca na brytyjskim rynku firma sprzedająca PC obwinia system Windows Vista swoimi słabymi wynikami finansowymi.

Rok 2008

2 stycznia: InfoWorld uruchamia kampanię po hasłem “Save XP" mającą na celu przekonanie Microsoftu, aby kontynuował sprzedaż XP i oferował jego wsparcie w nieskończoność. Do Steve’a Ballmera trafia petycja w tej sprawie, pod którą znalazło się 210 000 podpisów. Microsoft słucha tych głosów, lecz nie decyduje się na żadne natychmiastowe działanie.

3 kwietnia: Microsoft wprowadza kolejną lukę do planów wycofania XP: producenci laptopów nazywanych przez Microsoft ULCPC (Ultra-Low Cost Personal Computer; chodzi o popularne netbooki) mogą instalować na nich Windows XP do 30 czerwca 2010 roku lub rok po wprowadzeniu na rynek następcy Visty. Warto zaznaczyć, że Microsoft nie miał w zasadzie innego wyjścia, ponieważ raczej trudno byłoby pracować na mało wydajnych komputerach typu netbook z preinstalowaną zasobożerną Vistą.

A co z innymi komputerami PC? "Przykro nam. Windows XP zniknie z nich 30 czerwca" - mówi Microsoft.

6 maja: Microsoft z tygodniowym opóźnieniem (po wykryciu w ostatniej chwili problemów z kompatybilnością) wydaje dodatek Windows XP Service Pack 3. W przeciwieństwie do SP2 nie wprowadza on tak ogromnych zmian, ale jest to ostatnia główna aktualizacja XP. Od tej chwili użytkownicy XP będą mogli liczyć jedynie na niezbędne poprawki zabezpieczeń.

23 czerwca: Dell twierdzi, że jego klienci nie chcą, żeby przestał sprzedawać komputery z Windows XP.

30 czerwca: Windows XP oficjalnie "umiera".

Lipiec: Aby przekonać, że zła reputacja Visty jest niesprawiedliwa Microsoft przeprowadza eksperyment, w którym 120 użytkownikom XP pokazuje Vistę twierdząc, że jest to jej następca o kodowej nazwie "Mojave". Następnie udostępnia wideo, na którym widać, że sprytnie oszukane osoby są pod wrażeniem nowego systemu.

3 października: Serwis Register donosi, że Microsoft, który najpierw wymagał, aby producenci komputerów z Windows 7 dostarczali płytę pozwalającą na "downgrade" do XP jedynie do 31 stycznia 2009 roku, wydłużył ten okres do 31 lipca. Serwis twierdzi też, że producenci chcieliby jeszcze większego przesunięcia.

28 października: Microsoft udostępnia dziennikarzom techniczny podgląd Windows 7, czyli następcy Visty, a w zasadzie systemu, którym od początku powinna być Vista.

22 grudnia: Pomimo tego, że Microsoft rzekomo "zabił" XP 30 czerwca, poinformował jednak, że do 30 maja przyszłego roku nadal będzie sprzedawał kopie Windows XP (zapakowane jedynie w folię) oraz dostarczał system wraz z nowymi komputerami.

Rok 2009

28 kwietnia: Microsoft zapowiedział bezpłatny opcjonalny dodatek o nazwie Windows XP Mode, który umożliwia uruchamianie starszych aplikacji (niekompatybilnych z następcą Visty) w specjalnym, zwirtualizowanym środowisku operacyjnym Windows XP. Powstał on głównie z myślą o firmach.

30 kwietnia: Mike Nash z Microsoftu potwierdza, że netbooki będą mogły być sprzedawane z systemem Windows XP przez rok po premierze Windows 7.

17 sierpnia: PC World i Technologizer przeprowadzają badania na 5000 użytkownikach XP. Twierdzą oni, że w dalszym ciągu są zadowoleni z Windows XP i nie lubią Visty, ale chętnie zobaczą co oferuje Windows 7.

22 października: Kolejna “premierowa" impreza w Nowym Jorku, podczas której Microsoft informuje o wydaniu finalnej wersji Windows 7, mając nadzieję, że będzie on bardziej atrakcyjny dla użytkowników XP niż Vista. Tym razem jednak gigant z Redmond unikał "epokowych" przechwałek, którymi nas uraczył prezentując Vistę.

Rok 2010

9 lutego: Microsoft udostępnia poprzez Windows Update poprawkę o numerze KB977165, która powoduje, że na ekranach komputerów z Windows XP często pojawia się niebieski ekran śmierci (BSOD). Co interesujące, poprawka ta miała na celu usunięcie 17-letniej luki odkrytej w jądrach wszystkich 32-bitowych Windows.

12 lipca: W odpowiedzi na obawy klientów korporacyjnych Microsoft przedłuża program downgrade z Windows 7 do XP do 2020 roku.

16 września: Microsoft informuje, że nadchodząca przeglądarka Internet Explorer 9 nigdy nie zostanie udostępniona dla użytkowników Windows XP, co ma być kolejnym sposobem na przekonanie ich do przejścia na nowszy OS.

22 października: Microsoft zakazuje preinstalowywania Windows XP na netbookach.

Rok 2011

13 września: Na konferencji Microsoft BUILD, Steven Sinofsky prezentuje wersję testową nowego systemu operacyjnego - Windows 8 Developer Preview. Okazało się (co potwierdziło wcześniejsze doniesienia), że ukierunkowany on będzie na wykorzystanie możliwości ekranów dotykowych.

Jego przyszłoroczna premiera to kolejny powód dla użytkowników XP, aby pominąć Windows 7.

13 października: Firma analityczna StatCounter podaje, że w końcu Windows XP został wyprzedzony przez Windows 7, który stał się obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym. Trzeba tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, że według innych firm analitycznych, XP wciąż lideruje na rynku systemów operacyjnych. Co więcej, zdecydowanie prowadzi na rynku korporacyjnym.

Jaka przyszłość czeka XP?

W dalszym ciągu ten 10-letni staruszek będzie wykorzystywany przez rzeszę wiernych mu użytkowników, która jednak z czasem oczywiście będzie powoli malała chociażby ze względu na premierę nowego systemu Windows 8. Obecnie jednak ciężko sobie wyobrazić, aby w przyszłości pojawił się system, który przez tyle lat nie tylko będzie najpopularniejszy na świecie, ale aż tak zdominuje rynek.