Windows XP i Vista - totalne odświeżenie

Mało kto lubi Vistę. Jednak nawet użytkownicy Windows XP przyznają, że zastosowany w niej styl graficzny (Aero) prezentuje się znacznie lepiej niż archaiczna Luna w XP. Na szczęście masz kilka prostych sposobów na totalne odświeżenie XP bez "zamulania" komputera Vistą czy eksperymentowania z Windows 7.

DeskSpace umożliwia korzystanie w Windows z wielu pulpitów.

DeskSpace umożliwia korzystanie w Windows z wielu pulpitów.

Jedną z często wymienianych zalet interfejsu dystrybucji Linuksa jest możliwość korzystania z nieograniczonej liczby i uruchamiania na nich dowolnych grup aplikacji, a następnie przechodzenia między nimi kilkoma kliknięciami. Microsoft w pakiecie PowerToys udostępnił Virtual Desktop Managera, narzędzie pozwalające na użycie wielu pulpitów - jednak profesjonaliści powinni raczej zainstalować DeskSpace'a, który idealnie sprawdza się w swojej roli. Nie obciąża znacząco zasobów peceta, a przechodzenie między uruchomionymi środowiskami odbywa się z wykorzystaniem atrakcyjnej graficznie trójwymiarowej kostki, której każda ze ścianek to inny pulpit. Warto wspomnieć, że DeskSpace doskonale wykorzystuje przezroczystość, dzięki czemu nie ma problemu w nawigowaniu między uruchomionymi pulpitami.

DeskSpace

D-Color XP - modyfikacja ikon

Dzięki prostemu narzędziu D-Color XP można łatwo i szybko zmodyfikować wielkość ikon. Poza standardowym są jeszcze dwa tryby - małych ikon oraz wyświetlania nazwy pliku (po prawej stronie tego pliku). To drugie rozwiązanie zwiększa przejrzystość, zwłaszcza jeśli na pulpicie przechowywane są jedynie odnośniki do programów. D-Color XP pozwala również na modyfikowanie koloru czcionki w nazwie oraz podświetlenia ikony, co się przydaje zwłaszcza wtedy, gdy te elementy zlewają się z tapetą. Mimo mylącej nazwy z aplikacji mogą skorzystać zarówno posiadacze systemu Windows XP, jak i .

Pobierz D-Color XP

Launchy - szybki dostęp do programów

Launchy to użyteczna aplikacja, która może pełnić funkcję alternatywy dla wiersza polecenia w Windows. Przyśpiesza dostęp do systemu plików, a w niektórych sytuacjach zastąpi nawet menu Start (wystarczy wpisać nazwę aplikacji i nacisnąć [Enter], by załadować ją do pamięci.

Aplikacja dostarczana jest z wieloma skórkami, które pozwalają modyfikować jej wygląd.

Pobierz Launchy 2.1.2

Taskbar Shuffle - elastyczny pasek zadań

Inną aplikacją przydatną do personalizacji wyglądu Windows jest Taskbar Shuffle, umożliwiająca zmianę rozmieszczenia elementów na pasku zadań. Użytkownicy mogą dowolnie modyfikować wyświetlanie ikon w zasobniku systemowym oraz kolejność na liście uruchomionych okien (dotyczy to również zgrupowanych programów). Dodatkowo program pozwala na zamykanie aplikacji przez kliknięcie środkowym przyciskiem myszy wybranej pozycji na pasku zadań.

Pobierz Taskbar Shuffle

Start Killer - Windows bez menu Start

Takie narzędzia, jak Launchy, pozwalają całkowicie zrezygnować z używania menu Start w Windows - wszystkie jego zastosowania mogą być z powodzeniem przejęte przez zewnętrzne oprogramowanie. Jeśli nie korzystasz już z tego menu Start, możesz spowodować, że nie będzie wyświetlane.

Start Killer jest prostą aplikacją, która bez konfigurowania spowoduje, że ikona menu Start przestanie być widoczna w interfejsie użytkownika. Pasek zadań zostanie rozciągnięty na całą szerokość ekranu zwiększając ilość miejsca na listę uruchomionych aplikacji i zasobnik systemowy. Menu Start będzie dostępne dopiero po przyciśnięciu kombinacji klawiszy [Shift Esc] lub przycisku Windows.

Pobierz Start Killer 3.0