Windows XP można wciąż aktualizować

O zakończeniu wsparcia dla Windows XP wiemy wszyscy, wiemy też o tym, że wiele osób chce pozostać przy tym właśnie systemie i to dla nich mam ciekawą informację - może on wciąż otrzymywać aktualizacje od Microsoftu!

Aby tak się działo, należy dokonać pewnej modyfikacji w rejestrze systemowym. Dzięki temu serwery aktualizujące Microsoftu myślą, że mają do czynienia nie z XP, ale Windows Embedded POSReady 2009. Ten system jest bazowany na Windows XP Service Pack 3 i będzie posiadać aktualizacje bezpieczeństwa aż do kwietnia 2019 roku. Sztuczka działa dla systemów Windows w wydaniu 32-bit, niestety, posiadacze 64-bitowych raczej nie skorzystają z tego rozwiązania, choć próby dawały czasem pozytywne efekty.

Windows XP można wciąż aktualizować

Jeśli chcecie spróbować, oto przepis, jednak zaznaczam - nie odpowiadamy za efekty uboczne ani potencjalne szkody, jakie może wyrządzić w systemie i rejestrze taka operacja. Zdrowy rozsądek podpowiada również, że ujawnienie tego sposobu przez sporo portali na całym świecie poskutkuje tym, że Microsoft znajdzie blokadę na "majsterkowiczów". A sposób jest następujący: tworzymy dokument tekstowy (najlepiej Notatnikiem), który zapisujemy jako XP.reg. Należy pamiętać, że .reg ma być rozszerzeniem, więc żadne tam "XP.reg.txt" czy "XP.reg.rtf". Zapisujemy czysty dokument, a następnie otwieramy go i wklejamy:

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

"Installed"=dword:00000001

Zapisujemy, a następnie klikamy dwukrotnie na pliku. To powinno zmienić rejestr. Od tego momentu XP powinien chwytać aktualizacje przeznaczone dla POSReady 2009. Powtarzam jednak, że nie gwarantuję efektu, więc jeśli ktoś chce spróbować, bierze ryzyko na siebie.

Zobacz również:

  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?