Windows XP notuje największy w historii miesięczny spadek udziału w rynku

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez firmę Net Applications wynika, że Windows XP zanotował największy w historii miesięczny spadek udziału w światowym rynku systemów operacyjnych. Może się więc okazać, że już w maju przyszłego roku zostanie wyprzedzony przez Windows 7.

Według najnowszych danych firmy analitycznej Net Applications, we wrześniu do Windows XP należało 50,5% rynku. Oznacza to, że ten wciąż dominujący OS zanotował największy w historii badań Net Applications miesięczny spadek udziału, który wyniósł blisko 2 punkty procentowe.

Z kolei szykowany na jego następcę Windows 7 odnotował we wrześniu wzrost na poziomie 1,8 punktu procentowego osiągając wynik 32,4%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego popularność zwiększyła się więc aż o 14,8 punktu procentowego.

Porównując tendencje wzrostowe i spadkowe obu systemów Microsoftu można się pokusić o przeprowadzenie symulacji, kiedy Windows 7 stanie się najpopularniejszym systemem na świecie.

Biorąc pod uwagę ostatnie 3 miesiące powinno to nastąpić w maju przyszłego roku, natomiast w przypadku okresu 12-miesięcznego - miesiąc później.

Warto przypomnieć, że Windows XP obchodził niedawno swoje dziesiąte urodziny.

_______________

*Metodologia badań* Net Applications bada popularność systemów operacyjnych i przeglądarek Sieci korzystając z baz danych ponad 40 tysięcy partnerskich stron internetowych. Przekłada się do na bazę około 160 mln unikalnych użytkowników (uu) miesięcznie. Analizy uwzględniają również takie elementy jak m.in. grupa osób korzystających z Sieci w danym państwie.