Windows XP - nowa wersja Service Packa 2

Microsoft szykuje nowe wydanie Service Packa 2 (SP2c) do Windows XP - chce w ten sposób uzupełnić pulę kluczy aktywacyjnych.

Przedstawiciele koncernu tłumaczą, że przygotowanie nowej wersji (build) było niezbędne, ponieważ system jest tak popularny, że niemal zabrakło już kluczy aktywacyjnych do niego dla producentów sprzętu. Firma zastrzega, że pod względem funkcjonalnym "nowy" SP2 niczym nie różni się od starego - oba zawierają te same łaty i uaktualnienia.

Nowy Service Pack 2 (SP2c) jest już dostępny w wersji RTM (gotowy do produkcji) i wkrótce zostanie udostępniony producentom sprzętu, przede wszystkim komputerów z preinstalowanym Windows XP w wersji OEM, ale tylko edycji Professional. W wypadku wydania Home można nadal korzystać ze "starego" SP2.

Zdaniem specjalistów, informacja ta jest kolejnym potwierdzeniem nietypowego trendu, obserwowanego już od kilku miesięcy. Chodzi o utrzymywanie się dużego popytu na Windows XP mimo premiery kolejnej wersji "okien". Większość obserwatorów rynku uważa, że klienci nadal wybierają XP, ponieważ nie mają zaufania do Visty. Dowodem jest choćby to, że kilku producentów sprzętu (m.in. Dell) w ciągu ostatnich kilku miesięcy najpierw zrezygnowało z instalowania w swoich komputerach XP (na rzecz Visty), a po pewnym czasie wróciło do starszego systemu. XP najczęściej instalowany jest w tańszych maszynach, wyposażonych w komponenty, które nie zapewniają wygodnej pracy w Windows Viście.

Microsoft zmienił prognozy sprzedaży na najbliższe 12 miesięcy, o czym w czasie telekonferencji z analitykami poinformował dyrektor finansowy koncernu Chris Liddel. Oświadczył on, że w roku obrachunkowym 2008 proporcje sprzedaży Windows Vista i Windows XP wyniosą 78:22 - wcześniej sądzono, że będzie to 85:15. Innymi słowy, koncern uważa, że w ciągu najbliższego roku zainteresowanie Windows XP będzie o połowę większe, niż wcześniej przypuszczano.