Windows XP obchodzi dziesiąte urodziny. Wszystkiego najlepszego staruszku!

Najbardziej popularny na świecie system operacyjny, czyli Windows XP, obchodzi dziesiąte urodziny. Microsoft nie świętuje jednak tego wydarzenia.


To już dziesięć lat

System Windows XP obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Pomimo upływu tylu lat, jest to wciąż najpopularniejszy OS na świecie, który gości jeszcze na blisko połowie komputerów PC. Oczywiście nie świadczy to dobrze o polityce Microsoftu, który zaliczył w tym okresie m.in. poważną wpadkę przygotowując nieprzychylnie przyjętego przez rynek następcę XP, czyli Vistę.

Kilka słów przypomnienia

System Windows XP uzyskał status RTM (gotowy do produkcji) 24 sierpnia 2001 roku, natomiast jego oficjalna premiera zaplanowana została na 25 października. Niestety przygotowania do towarzyszącej temu wydarzeniu imprezy nie zostały dokończone, gdyż jak pamiętamy, 11 września miała miejsce seria czterech ataków terrorystycznych na terytorium Stanów Zjednoczonych.

To Windows XP SP2 pokochali ludzie

Jeden z analityków firmy Kirkland - Michael Cherry - twierdzi, że w zasadzie w tej chwili nie powinno się świętować powstania Windows XP. Jego zdaniem bowiem, systemem, który faktycznie pokochali ludzie, był Windows XP SP2. Pojawił się on (a dokładniej Service Pack 2) w sierpniu 2004 roku i udostępnił szereg nowych bardzo oczekiwanych funkcji nastawionych na zapewnienie większego bezpieczeństwo komputera.

Microsoft nie świętuje pięknej rocznicy

Nie ulega wątpliwości, że Windows XP jest stary. Według Microsoftu zbyt stary. XP prawdopodobnie doczekałby się hucznej imprezy na swoją cześć, gdyby jego popularność była marginalna, a nie tak ogromna jak jeszcze w tej chwili.

Można pokusić się o stwierdzenie (pewnie lekko przesadzone), że gdyby istniała taka możliwość, Microsoft "utopiłby Windows XP w łyżce wody".

W poprzednim miesiąc nie bez przyczyny przypominał bowiem użytkownikom jubilata, że "nadszedł czas, aby iść dalej", co oczywiście można przetłumaczyć następująco:

"Dokonaj uaktualnienia do Windows 7 najszybciej jak to tylko możliwe".

Warto też przypomnieć o kolejnym ciosie: Microsoftu podjął decyzję o udostępnieniu najnowszej przeglądarki Internet Explorer 9 jedynie dla użytkowników systemów Windows Vista i Windows 7.

Windows XP - kilka aktualnych liczb

Jak już wspomnieliśmy na początku, Windows XP to wciąż najpopularniejszy OS na świecie. Według danych firmy analitycznej Net Applications pod koniec lipca należało jeszcze do niego 49,8% rynku. Jego udział systematycznie jednak maleje (jak również udział Visty) z czego skrzętnie korzysta Windows 7 dzierżący już 29,7% rynku.

Co dalej z XP?

Windows XP będzie jeszcze przez trzy lata wspierany przez Microsoft (do kwietnia 2014 roku). Wydaje się jednak, że ciężko będzie jakiemukolwiek systemowi w przyszłości przez tyle lat dominować na rynku komputerów.

Wszystkiego najlepszego XP!

___________

PS: tekst (co oczywiste;) został napisany na komputerze pracującym pod kontrolą Windows XP.